Nie ma róży bez ognia
Tytuł oryginalny:
Nie ma róży bez ognia
Rok produkcji: 1974
Gatunek: Komedia obyczajowa
Ocena: 4/5

Ostatnio jakoś mnie mniej na blogu, mimo że obiecywałam sobie, że w wakacje będę pisać do Was z jeszcze większą regularnością niż w roku akademickim. Spadek aktywności na KinoŚwince nie idzie jednak w parze z mniejszą ilością oglądanych przeze mnie filmów, bo na nie zawsze znajdę czas.
Ostatnio nadrobiłam sporo filmowych zaległości, więc mogłam sobie pozwolić na seans kilku ulubionych polskich komedii. Stanisław Bareja po raz tysięczny. Kiedy znowu śmiałam się z tych samych żartów zastanawiałam się czy Wy również czerpiecie rozrywkę z nieśmiertelnych polskich komedii epoki PRL-u. Moim zdaniem one nigdy nie wyjdą z mody. Ja urodziłam się już po czasach Polski Ludowej jednak komizm panujących wtedy standardów niezmiennie mnie fascynuje i bawi. W moim rodzinnym domu często oglądało się i wciąż ogląda kultowe komedie powstałe w tamtych czasach. Zazwyczaj nie wracam do filmów po ich pierwszym obejrzeniu, ale dla Barei i innych reżyserów epoki robię wyjątek. Jestem pewna, że Wy również znacie jego filmy ale w razie czego króciutko polecę jedną z jego perełek: ‘Nie ma róży bez ognia’.
Jacek Fedorowicz i Jerzy Dobrowolski
Halina Kowalska i Jacek Fedorowicz
Janek i Wanda mieszkają w małym pokoiku. W ich życiu pojawia się jednak okazja na zmianę dotychczasowego lokum na spore mieszkanie. Bez wahania decydują się na propozycję wiarygodnego Malinowskiego. Niestety ich szczęście nie trwa długo bo do mieszkania wprowadza się również Jerzy, były mąż Wandy. Janek bezskutecznie szuka sposobu na pozbycie się lokatora jednak przynosi to katastrofalne skutki.
Jacek Fedorowicz i Jerzy Dobrowolski
‘Nie ma róży bez ognia’ to komedia pełna absurdów charakterystycznych dla twórczości Stanisława Barei. Ja osobiście je uwielbiam :D. Jego filmy to zawsze świetne dialogi, żarty sytuacyjne i genialna obsada. Nie inaczej jest w przypadku ‘Nie ma róży bez ognia’, główne role zagrali najlepsi polscy aktorzy tamtych czasów: Jacek Fedorowicz (który jest również współautorem scenariusza), Jerzy Dobrowolski, Stanisława Celińska i wielu innych.
Jestem baaaaardzo ciekawa jaki jest Wasz stosunek do starych , kultowych komedii? Unikacie jak ognia czy uwielbiacie je tak jak ja??? Dajcie znać w komentarzach :).

Źrodło zdjęć: Internet