600875_1.1

Brooklyn

Tytuł oryginalny: Brooklyn

Rok produkcji: 2015

Gatunek: Melodramat

Ocena: 3.5/5

Obecnie w mediach bardzo na czasie jest temat emigracji, uchodźców i chociaż ja oczywiście nie będę się zagłębiać w spory na tej płaszczyźnie to opowiem Wam o pewnej innej emigrantce, w pewnych innych czasach.

W latach 50 ubiegłego wieku młoda Irlandka Eilis Lacey, podobnie jak wielu innych młodych ludzi wyrusza w poszukiwaniu lepszego życia za Oceanem Atlantyckim. Eilis pracuje, uczy się i zdobywa doświadczenie, jednak nic nie jest w stanie złagodzić jej ogromnej tęsknoty za domem i rodziną, szczególnie siostrą. Pewnego dnia poznaje mężczyznę, który zmienia jej pogląd na nową rzeczywistość.

600859_1.1

600863_1.1

Właściwie ta historia to nie opowieść o emigracji samej w sobie, ale o miłości. Propozycję dedykuję więc szczególnie Paniom i co wrażliwszym Panom, a jednocześnie zachęcam do przełamywania swoich filmowych barier ;). To taki przyjemny melodramat, dobry do pooglądania spod kocyka, ale nic poza tym. Zastanawiam się z czego wynika niewykorzystanie potencjału tego filmu. Czy chodzi o reżysera John Crowleya, czy o znaną z ról na przykład w ‘Nostalgii Anioła’ czy ‘Intruzie’ Saoirse Ronan. A może chodzi o drugi plan? Nie wiem! W każdym razie nie ulega wątpliwości, że czegoś w ‘Brooklynie’ brakuje.

600860_1.1

Dlatego też kompletnie nie rozumiałam decyzji Akademii Filmowej o trzech nominacjach dla filmu na tegorocznym rozdaniu Oscarów. Jak dla mnie to gruba przesada! Niemniej jednak jeśli ktoś szuka melancholijnego, nostalgicznego melodramatu, trafił pod właściwy adres. Nie mam też zastrzeżeń do scenografii filmu, która bezbłędnie wpisała się w klimat tamtych lat. To wszystko przesądza o autentyczności produkcji. ‘Brooklyn’ ma w sobie coś baśniowego, co na pewno przypadnie do gustu romantycznym duszom.

Tak jak pisałam wcześniej, ‘Brooklyn’ to propozycja przede wszystkim dla Pań (chociaż będzie mi równie miło jeśli Panowie również skorzystają z zaproszenia). Może warto wkroczyć spokojnym krokiem w nadchodzącą wiosnę?

7

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://www.woliszpolish.pl/ Woliszpolish.pl

  Ooo! A tu mnie zaskoczyłaś, bo byłam przekonana, że to film o emigracji i stąd te nominacje…(:

 • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

  Jak Ania daje 3.5, to ja chyba sobie odpuszczę;)))

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  A początek tej recenzji zapowiadał się tak dobrze 😉 Jak mnie najdzie odpowiedni nastrój, to po niego sięgnę :)

 • https://podejmij-wyzwanie.pl podejmij-wyzwanie.pl

  Mnie się film podobał. Może trochę brakowało mi mocnego charakteru u głównej bohaterki i trochę dlaczego podjęła taką a nie inną decyzję, ale film się bardzo przyjemnie ogląda.

 • http://katsunetka.nl/ Jola | Katsunetka

  Za romantycznymi filmami nie przepadam, ale ten chętnie bym obejrzała. Przyciągają mnie lata, w jakich zostało to osadzone.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Świnka

   Też bardzo lubię filmy z historiami z zeszłego wieku :)

 • http://poza-granice.blogspot.com poza-granice

  Przed chwilą skończyłam go oglądać i wiem czego mi zabrakło! Bohaterowie byli nijacy, a szczególnie główna bohaterka. Zupełnie nie widziałam w niej żadnych emocji, a już na pewno nie widziałam miłości. Wszystkie postacie w filmie były jakieś takie bezbarwne. Ale może tak miało być i to po prostu specyfika tamtych czasów.

 • http://mavelo.pl/ weronika | mavelo

  O, coś na dzisiaj. Akurat sama spędzam wieczór bo mojego Emila do melodramatu bym nie przekonała 😀 Te kadry z filmu bardzo ładne, takie klimatyczne :)