616456_1.1

Carol

Tytuł oryginalny: Carol

Rok produkcji: 2015

Gatunek: Melodramat

Ocena: 3/5

Nawet sobie nie zdajecie sprawy jak trudno było mi napisać coś o tym filmie. Ciężko jest wypowiadać swoje zdanie, na temat który budzi społeczny ostracyzm. Jak wiecie unikam na blogu wszelkich polityczno-światopoglądowych osądów, bo lubię Was (i mam nadzieję, że Wy mnie też) niezależnie od tego co tam sobie myślimy. Kontrowersyjne tematy nie są łatwym motywem do nakręcenia filmu, jeszcze trudniej je obiektywnie zrecenzować, bo przecież recenzja z definicji jest subiektywna. Do odważnych świat należy!

616465_1.1

598078_1.1

Akcja filmu ‘Carol’ toczy się w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Tytułowa bohaterka to zamożna, wysoko postawiona kobieta, która tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie. W sklepie z zabawkami poznaje młodziutką Teresę. Dla obu pań to spotkanie będzie przełomowe i obie pokażą, że dla silnego uczucia, nawet tego zakazanego, są w stanie wiele poświęcić.

Nie ukrywam, że w filmie ‘Carol’ jest coś zagadkowego i pociągającego. Nie wiem czy to duszne pomieszczenia,  ciepłe kolory czy idealnie oddany klimat tamtych lat. A może to tembr głosu Carol Aird (w tej roli Cate Blanchett) sprawia, że włos na głowie się jeży… I wspomniana Blanchett i Rooney Mara, grająca nieznającą życia początkującą fotografkę pokazały kawał naprawdę porządnego aktorstwa. W tym filmie niewiele pada słów. Dużo więcej można za to zrozumieć z przejmującej ciszy, albo szeregu wymownych gestów.

598075_1.1

Twórcom filmu niewątpliwie należą się ukłony za umiar i delikatność, co przy filmach dotykających takich problemów jest niezwykle istotne. W dzisiejszych czasach aż tak nie razi przejaw uczuć pomiędzy dwoma osobami tej samej płci. Wtedy, w Stanach Zjednoczonych połowy XX wieku było to jednoznaczne z chorobą psychiczną. W filmie ‘Carol’ w ciekawy sposób, wolny od wulgaryzmów, pokazano publiczną pogardę na jakie były narażone główne bohaterki.

Tak samo jak trudno jest o tym pisać, tak samo ciężko ten film oglądać. To raczej propozycja na dłuuuugie, deszczowe wieczory (pogoda znów nie rozpieszcza, przynajmniej w moim BB). Jak zwykle zachęcam, bo kino nie zawsze musi być rozrywką samą w sobie. Czasem może być kluczem do zrozumienia ludzkich uczuć, pragnień i motywów działania.

6

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://mavelo.pl/ weronika | mavelo

  Kolejne polecenie KinoŚwinki, którego jestem bardzo ciekawa. Nie słyszałam wcześniej o tym filmie. Tematyka faktycznie trudna i w teraźniejszości ciężko mi sobie wyobrazić, że kiedyś mądrzy, wykształceni ludzie traktowali homoseksualizm jako chorobę psychiczną.
  No i ten klimat lat 50. moda, wnętrza – dodatkowo przyciągają do obejrzenia filmu. Bardzo lubię takie dopracowane oprawy filmowe.

 • http://buster.pw/ Buster

  Lubimy Cię, a własne poglądy powinny stanowić jedynie pewnego rodzaju powłokę, poprzez którą nie należy postrzegać blogera. A z człowiekiem to już różnie, chociaż bloger przecież też człowiek…. 😉 U mnie aktualnie filmowa posucha, wszystko na rzecz seriali i dokumentów.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Świnka

   Mamy chyba inną definicję posuchy, bo ja też wszystkim mówię, że słabiutko 😀

   • http://buster.pw/ Buster

    Każdy orze, jak może 😀

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Tak powściągliwie o nim napisałaś, że po prostu trzeba go zobaczyć i wyrobić sobie osąd :)

 • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

  Pewnie, że Cię lubimy i to bardzo:) A powiem szczerze, że do filmu mnie zachęciłaś, właśnie przez to drugie dno kina, czyli możliwość zrozumienia ludzkich pragnień i uczuć;)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Świnka

   A to cudnie! Film dla Ciebie :)

 • http://www.alabasterfox.pl/ Adrianna Zielińska

  Uwielbiam Cate i tylko ze względu na nią myślę o tym filmie, bo dramaty, a już zwłaszcza melodramaty, nigdy nie należały do mojego ulubionego gatunku. Ba, nie były nawet blisko.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Świnka

   To masz dobrą okazję na przełamanie niechęci :))

 • http://bilibworld.blogspot.com Kinga

  Zaciekawił mnie ten film. Bardzo lubię te aktorki i filmy w których gesty wyrażają więcej niż słowa.

 • http://www.polenka.pl/ Polenka

  Muszę koniecznie obejrzeć! Słyszałam o filmie u Radzki, a teraz pojawia się u Ciebie :) Temat dość trudny, ale chyba warto obejrzeć nawet dla klimatu, kostiumów i aktorek.