4

Przełęcz ocalonych

Tytuł oryginalny: Hackshaw Ridge

Ro produkcji: 2016

Gatunek: Biograficzny, Dramat, Wojenny

Ocena: 9/10

Hej ho! Mam nadzieję, że macie jakieś ciekawe plany na weekend, albo właśnie wpadliście po inspirację co ciekawego obejrzeć! :) Ja wybieram się do Pragi, właściwie jedną nogą już jestem poza domem, ale oczywiście nie zostawiłabym Was bez jakiejś filmowej propozycji! Ostatnio u mnie dużo pozytywnych zmian, więc bez dobrej organizacji czasu chyba bym zginęła w natłoku obowiązków. Doba jest zdecydowanie za krótka. Na szczęście zaglądanie na fajne blogi o planowaniu czasu nauczyło mnie, jak ważne w tej kwestii są wszelkiego rodzaju LISTY. Skrupulatnie tworzę swoje własne, nie tylko organizujące dzień, ale także życie. Nie tylko moje życie, ale także innych. W ten enigmatyczny sposób próbuję Wam powiedzieć, że tworzę ‘listę filmów, które każdy człowiek powinien obejrzeć przed  śmiercią’. Ostatnio na tej liście pojawił się miażdżący dramat wojenny Mela Gibsona ‘Przełęcz ocalonych’.

1

3

Desmond Doss mieszka w Wirginii, gdzie układa sobie życie z piękną Dorothy. Niestety sielankę przerywa decyzja Desmonda by zaciągnąć się do armii i ruszyć w roli sanitariusza do walki z Japończykami o wyspę Okinawę. Wierny swoim przekonaniom konsekwentnie odmawia używania, a nawet trzymania broni narażając się tym samym na szyderstwa i nieufność ze strony innych żołnierzy. Desmond jednak szybko udowadnia swoją odwagę w pojedynkę ratując kilkudziesięciu rannych żołnierzy.

Najbardziej niesamowite w tym filmie jest to, że ta historia wydarzyła się naprawdę. To żaden tam wymysł scenarzystów dodatkowo podkolorowany efektami specjalnymi. Desmond Doss żył, wierzył w to co chciał i nie bał się o to walczyć. I on naprawdę uratował tych wszystkich ludzi!!!

656287_1.1

Mel Gibson nieczęsto staje po drugiej stronie kamery, ale kiedy już to robi, można być prawie pewnym, że będzie to dobry film. Ja do ‘Pasji’ powracam przy okazji każdych kolejnych Świąt Wielkanocnych, a ‘Przełęcz ocalonych’ na pewno również na długo zostanie w moim sercu. Zrealizowany z niesamowitym rozmachem film wojenny niebędący jedynie krwawym pokazem siły (chociaż oczywiście i takich scen nie brakuje), ale czymś głębszym, wartościowym. ‘Przełęcz ocalonych’ pokazuje niezłomność charakteru godną naśladowania i przepiękną postawę walki o własne przekonania.

2

W filmie można podziwiać wiele barwnych charakterów. Każdy z żołnierzy jednostki się wyróżnia, dzięki czemu tworzą oni niepowtarzalną drużynę, nie są tylko szarą masą rzuconą na front by sobie postrzelać. A dzięki tej wyrazistej charakterystyce widz może poczuć  autentyczną więź z żołnierzami i z zaciśniętymi kciukami obserwować ich działania. Nie bez znaczenia jest też obsada filmu naszpikowana od góry do dołu świetnymi aktorami, którzy bez problemu potrafią udźwignąć ciężar takiej produkcji. 

Mi po seansie odebrało mowę… A wiecie, że jestem okropną gadułą! :) Musicie to obejrzeć!

9Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Po takiej recenzji wpisuję na listę! Obejrzałabym choćby natychmiast, ale muszę myśleć już o jutrzejszym dniu w pracy.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Ojjjj, mam podobnie. Tyle fajnych filmów mogło nie zostać obejrzanych przez ludzkość bo ktoś następnego dnia musiał iść do pracy 😀

 • http://yolsh.pl/ Jola (Yolsh)

  Nie kojarzę tego filmu albo gdzieś mi umknął. Po Twojej recenzji grzechem będzie filmu nie obejrzeć.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Zachęcam jeszcze raz! 😉

 • http://mykotka.blogspot.de/ mykotka

  Mój tegoroczny must watch, szczególnie po twojej zachęcie :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Super! Bardzo się cieszę! 😉

 • http://www.makehappylife.pl Make Happy Life

  Po takiej recenzji to obowiązek go zobaczyć :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No i tak ma być! ;*

 • http://www.wezsie.pl/ Dabliu_Dzej

  Jestem fanem filmów i cieszę się, że mogłem trafić na Twojego bloga. Przeczytałem kilka ostatnich recenzji i już wiem skąd będę czerpał inspirację poszukując filmów, które warto obejrzeć. Dziękuję 😉

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Dzięki bardzo! Zapraszam częściej!!!! :))

 • http://mavelo.pl/ weronika | mavelo

  Wiem, że „Pasja” to już klasyk, ale ja tego filmu jeszcze nie oglądałam – nie mogę się przemóc, bo ciężko znoszę takie brutalne obrazy. Nigdy nie widziałam filmy w reżyserii Gibsona, jestem bardzo ciekawa tego dramatu, ale tu znowu obawy, czy to jest na moje nerwy. Niemniej jednak ta wysoka ocena bardzo zachęca mnie do obejrzenia filmu!

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Brutalny bardzo, więc jak już to na pewno z Emilem pod rękę ;*

 • Mateusz

  Warto dodać świetne dialogi w czasie szkoleń, które wniosły również humor na początku filmu, warto dodać też kunsztownie wplecione retrospekcje z wspomnień weterana. Genialny Gibson w swym pieczętowaniu filmów :)

 • Esencja Kobiecości

  Chciałabym zobaczyć ten film w kinie! :) Po obejrzeniu krótkiego zwiastunu jestem zachwycona! :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   KONIECZNIE!!! Jeszcze chyba go grają :) Trzymam kciuki żebyś zdążyła! :*

 • Asia R.

  Cześć Aniu:)! O tak, słyszałam o tym filmie i jeżeli wciąż jest w kinach muszę się na niego wybrać. Mam nadzieję, że tym razem mnie poruszy, bo w przeciwieństwie do wielu, wielu osób Wołyń mnie nie poruszył… nie mogę powiedzieć, że to był zły film, absolutnie – ale jakoś do mnie nie przemówił… nie wzbudził tego ,,braku słów” na końcu, nie wzruszała mnie główna bohaterka, nie wzbudził we mnie tych emocji, których bym się po sobie spodziewała. Może po prostu nie trafił na jakąś moją emocjonalną falę :) Może ,,Przełęcz ocalonych” mimo swej inności lecz pokrewnej tematyki jednocześnie –
  trafi? :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Asiu! Ja też bym się po Tobie tego spodziewała! Mi akurat ‚Wołyń’ odebrał mowę (a wiesz, że jestem gadułą!). Ale ‚Przełęcz…’ też! 😉 Więc bierz L. pod ramię i pędźcie do kina póki jeszcze go grają! 😉 Buziak! ;*