5

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

Tytuł oryginalny: Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

Rok produkcji: 2017

Gatunek: Dramat, Biograficzny

Ocena: 8/10

Kompletnie nie rozumiem ludzi, którzy są uprzedzeni do polskich filmów. Jak dla mnie stereotyp, że w Polsce potrafimy nakręcić tylko głupie komedyjki romantyczne o singlach z wyższych stref już dawno nie obowiązuje (Chociaż takie oczywiście również powstają (KLIK!)). Ja będę Was niezmiennie przekonywać do rodzimych produkcji, szczególnie tak dobrych, jak ‚Sztuka kochania’.

‚Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej’ to film, o niezłomnej ginekolog Miśce, której największym marzeniem i celem była zmiana życia seksualnego Polaków na lepsze. Droga do celu nie była prosta, bo zanim wydano zgodę na druk rewolucyjnej książki, potrzebna była akceptacja władzy, cenzury i Kościoła.

1

No i proszę! Kolejny film o niezłomnej, bohaterskiej kobiecie. Samej przeciwko wszystkim. Uwielbiam! I nie jest to żaden wyraz feminizmu z mojej strony, nic z tych rzeczy. Michalina Wisłocka była bohaterką także dla mężczyzn. Nie bała się tematów tabu, nie bała się szokować i narażać na ostracyzm ze strony władzy. Sceny walki o szczęście w polskich domach przeplatają się z retrospekcjami o próbie szczęśliwego życia samej Michaliny, które to życie do końca szczęśliwe nie było, ale z pewnością było kontrowersyjne. Romanse i miłosne uniesienia w trójkącie to z pewnością nie można uznać za normę w tamtych czasach . I nie oszukujmy się- wciąż normą nie jest. W każdym razie otwartość, nieskrępowanie, niesamowity dystans- to główne filary filmu.

3

Plakat i zwiastuny próbują nas przekonać do pójścia na ten film głosząc dumnie, że ‚Sztuka kochania’ to produkcja twórców ‚Bogów’ (KLIK!). Nie przeczę, że ‚Bogowie’ to genialny film, jedna z najlepszych polskich produkcji od lat. Prawda jest jednak taka, że Michalina Wisłocka nie potrzebuje takiej zachęty. Ten film sam w sobie jest świetny. Produkcja jest dokładnie taka jak sama bohaterka- bezpośrednia, kontrowersyjna i pełna inteligentnego humoru.

Główna w tym zasługa oczywiście bezbłędnej Magdaleny Boczarskiej, dla której rola Michaliny to bezapelacyjnie rola życia. A oprócz niej na ekranie możemy podziwiać wiele pomniejszych świetnych ról- Eryka Lubosa, Piotra Adamczyka, Arkadiusza Jakubika i wieeeeelu innych.

4

Mam nadzieję, że wystarczająco Was zachęciłam. Nie tylko do samej ‚Sztuki kochania’ ale ogólnie do otwartości na polskie filmy. I uwierzcie, że w tym momencie nie przemawia przeze mnie maniakalny patriotyzm (a jestem maniakalną patriotką), ale autentyczny podziw dla polskich twórców za cudowne, mocne, łamiące tematy tabu filmy… To jest prawdziwa sztuka, którą kocham.

8

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://yolsh.pl/ Jola (Yolsh)

  Kilka dni temu złapałam jakiś program w telewizji i też wspominali o tym filmie. Mnie bardzo ciekawi i chętnie się wybiorę.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Daj znać później jak Ci się podobało! 😉

 • http://mavelo.pl/ weronika | mavelo

  Fajnie, że taki film powstał bo postać Michaliny Wisłockiej wcześniej nie była mi znana. A czytałam o niej trochę teraz i rzeczy, które zrobiła są godne podziwu – zwłaszcza ta determinacja, podjęcie tak trudnego tematu w całkiem innych, bardziej powściągliwych seksualnie czasach. Na film na pewno się wybiorę :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Cieszę się! Daj koniecznie znać jak Ci się podobał! 😉 I powiem Ci, że ja wcześniej też o niej nie słyszałam, ale moi Rodzice owszem :) Także to wielka postać tamtych czasów :)

 • http://najlepszapora.pl Milena | najlepszapora.pl

  Film bardzo mnie ciekawi, nie miałam jeszcze okazji oglądać, ale mam nadzieję, że uda się wybrać. Poza tym bardzo szanuję i cenię sobie niezłomne kobiety :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   To dokładnie tak jak ja! 😉 To zdradzę Ci w tajemnicy, że niedługo, bo w marcu na Dzień Kobiet będzie post z 5 filmami o niezłomnych kobietach! :)

 • Asia R.

  Film wspaniały! Wyrazisty, dynamiczny, dziarski i wywołujący na zmianę śmiech i wzruszenie – jak sama główna bohaterka. Rewelacja!!! :)))))

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Też jestem wciąż pełna zachwytu! 😉 :**

 • http://www.oszczednica.pl Oszczędnica

  Jeszcze nie oglądałam, ale Twoja recenzja brzmi zachęcająco :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Cieszę się niezmiernie! Zapewniam, że to film wart uwagi! :)

 • http://www.pieknoiminimalizm.blogspot.com/ BogusiaM

  Byłam wczoraj z Mamą w kinie i genialny film! Myślę, że wszyscy powinni go obejrzeć 😉 I nawet przeczytać książkę, której akurat nie czytałam,ale po tym filmie mam ogromną ochotę.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Dokładnieeee! 😉 Jest teraz nowe wydanie książki, specjalnie z okazji ekranizacji i wiem, że boje rekordy popularności :)

   • http://www.pieknoiminimalizm.blogspot.com/ BogusiaM

    Będzie trzeba kupić;)