4

McImperium

Tytuł oryginalny: The Founder

Rok produkcji: 2016

Gatunek: Biograficzny, Dramat

Ocena: 7/10

Czy jest na tym świecie osoba, która nie znałaby smaku frytek z McDonald’s? Albo która nigdy nie próbowała McFlurry z polewą truskawkową? Mimo że ma swoich zagorzałych przeciwników i wiernych fanów to niezaprzeczalnie McDonald’s jest fenomenem na skalę światową. Ja też ostatnio miałam ‘smaka na maka’ i wybrałam się na kinową ekranizację historii Raya Kroca, który po trupach do celu zbudował swoje wielkie fastfoodowe imperium.

Wspomniany Ray Kroc to typowy handlarz przedsiębiorca, który zarabia na życie wciskając ludziom miksery. Kiedy nieoczekiwanie zwraca się do niego mała restauracja z dużym zamówieniem postanawia ją odwiedzić i poznać tajemnicę sukcesu. Bracia Dick i Mac McDonald dzielą się z nim nowatorską metodą serwowania jedzenia w pół minuty. Ray proponuje im stworzenie w całym kraju sieci restauracji pod szyldem McDonald’s.

1

2

Pierwsza myśl, która nasunęła mi się po obejrzeniu filmu to smutne stwierdzenie, że od teraz (wtedy) nic już nie będzie takie samo. Nie bywam zbyt często w McDonaldzie, ale z pewnością nie zacznę bywać częściej wiedząc jakim kosztem był okupiony ten sukces. Nie chcę Wam zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale sposób w jaki zachował się Ray Kroc był zwyczajnie okropny! W każdym razie w tym filmie nie chodzi ani o fast-foody, ani o bycie rekinem biznesu. Jak przystało na amerykańską produkcję ma karmić nas (wybaczcie te kulinarne porównania!) wzniosłymi ideami, upartym dążeniem do celu, ma na swój pokrętny sposób motywować do działania.

Genialna rola Michaela Keatona, który ostatnio wzniósł się na wyżyny. Po świetnych kreacjach w ‘Spotlight’ i ‘Birdmanie’ przyszedł czas na równie udany występ w ‘McImperium’. Ostatnio mam szczęście do mocnych postaci. Keaton Rayowi oddał cały swój urok, charyzmę i charakterystyczną wadę wymowy. Nawet pomimo podłego charakterku nie da się gościa nie lubić.

5

‘McImperium’ to naprawdę solidna biografia twórcy jednej z najbardziej rozpoznawanych marek na świecie. Idealnie pokazuje amerykański sen o wielkości. Ale nawet my, Polacy, możemy wyciągnąć z niego coś dobrego. Dla jednych będzie to inspiracja do osiągania zamierzonych celów, a dla innych ochota na soczystego hamburgera i może frytki do tego. No i fajnie!

7

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://yolsh.pl/ Jola (Yolsh)

  Muszę się na ten film wybrać.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Super, że #maszsmakanamaka :)))))

 • http://www.oszczednica.pl Oszczędnica

  Czytałam nieco ciekawostek na temat filmu więc jestem w temacie, ciekawa historia.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Zgadzam się! Ciekawa! :) Najfajniejsze jest to, że firma McDonald’s właściwie nie zarabia na jedzeniu tylko na ziemi :)

 • http://paulinacieslak.pl Paulina

  Koniecznie muszę się wybrać na ten film, wydaje się być w moim guście :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Dobry wybór! Mam nadzieję, że zdążysz zanim zniknie z kin! :)

 • http://mavelo.pl/ weronika | mavelo

  Nie słyszałam o tym filmie i chyba nawet nigdy się nie zastanawiałam jak powstało McImperium. Na frytki z maca oczywiście czasem mam ochotę, a jakże 😀 Zaciekawiłaś mnie recenzją, z chęcią obejrzę ten film :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No to koniecznie musisz sprawdzić jak to wszystko się zaczęło! 😉