2

Split

Tytuł oryginalny: Split

Rok produkcji: 2016

Gatunek: Thriller

Ocena: 8/10

Wiem jak głupio to zabrzmi, ale seryjni mordercy fascynowali mnie od zawsze. Fascynowali i przerażali jednocześnie. Co nimi kieruje, jaką mają przeszłość, motywy i schematy działania. Z drugiej strony gdzieś we mnie jest obawa, że może spotkam jakiegoś, który ma nieciekawą przeszłość, konkretny motyw i wypracowany schemat działania… Normalnie rozdwojenie jaźni! 😀 Chociaż to i tak nic w porównaniu z głównym bohaterem dzisiejszego filmu. ‚Split’ był dla mnie świadomą pozycją obowiązkową od momentu kiedy zobaczyłam zwiastun. Nie szkodzi, że podczas seansu musiałam zasłaniać oczy, a później miałam problemy z zaśnięciem! Warto było.

3

Kevin (chociaż właściwie równie dobrze można by go było nazwać Hedwig albo Barry) cierpi na psychiczne zaburzenie- ma 24 osobowości. Raz jest sepleniącym dziewięciolatkiem, raz szykowną kobietą. Czasem wciela się w postać zafascynowanego modą artysty, a czasem zakłada okulary i katuje swoje ofiary. Tym razem porywa trzy młode dziewczyny i zamyka je w piwnicy. Czy uda im się uniknąć starcia z demonicznym wcieleniem Kevina- Bestią?
Night Shamamalan jest najbardziej znany za sprawą ‚Szóstego zmysłu’. ‚Split’ to thriller psychologiczny, który zrywa z wizerunkiem Shamamalana jako artysty jednego utworu. Jest zaskakujący i kontrolowanie przerażający.

1

Najmocniejszym ogniwem filmu jest oczywiście James McAvoy wcielający się w główną rolę. Stworzył świetną kreację grając jednocześnie kilka równoległych postaci skrajnie od siebie różnych. I wystarczyło tylko kilka wcieleń  by stworzyć intrygującą, pełną sprzeczności postać. Zrobił to po mistrzowsku. Jestem szczerze zaskoczona, że nie jest nominowany do Oscara dla najlepszego aktora za tę rolę.

4

Zaskakująca jest też postać Casey, której traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa są równoległą płaszczyzną akcji. Ten ciekawy zabieg reżyserski pozornie ma odwrócić uwagę od głównego wątku, a tak naprawdę pomóc nam zrozumieć jeszcze lepiej jak to jest być społecznym wyrzutkiem. Powoli, z biegiem wydarzeń poznajemy przyczyny introwertycznej natury Casey. To właśnie ona jako jedyna z trójki porwanych potrafi zachować zimną krew, a nawet podjąć próbę rozmowy z psychopatą.
‚Split’ to nowy wymiar thrillerów psychologicznych, gdzie brak jest utartych schematów i logiki. Ale mi się to podoba! Czekam na kolejną odsłonę filmu, bo zakończenie przekonało mnie, że nie mamy co liczyć na happy end. Tak naprawdę, ta historia to dopiero początek. (PS. udajmy, że to nie był spojler! :))

8

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • Ali

  Ania, czytałem wiele Twoich recenzji i dochodzę do wniosku, że jesteś bardzo pobłażliwa dla filmów lub opisujesz tylko te które Ci bardzo podobały ;). Nic nie dostało jednej kropkoświnki ani nawet dwóch, no chyba, że coś przeoczyłem.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Drogi Ali! 😉
   Dziękuję Ci za wnikliwe przeanalizowanie kinoświnkowych recenzji! I powiem Ci, że mnie zaskoczyłeś, bo ja zawsze słyszę, że jestem surowa :D. Maz rację, że piszę zazwyczaj o filmach, które mi się podobały :) Innymi nie chce mi się zawracać Waszych głów, chociaż trzeba pamiętać, że krytyka filmowa jest bardzo subiektywna :) A najgorzej ocenionym przeze mnie filmem było ’50 twarzy Greya’ (tu link: http://www.kinoswinka.pl/2015/02/piecdziesiat-twarzy-greya.html ) i już się nie mogę doczekać, aż skrytykuję kolejną część! Już niedługo! :) Pozdrawiam Cię serdecznie i zapraszam częściej w moje skromne progi!!!! :)

   • Ali

    Grey oceniony na półtora pejcza.. Jak dla mnie są gorsze filmy a ten zazwyczaj oceniany był i jest przez pryzmat książki, marketing emocjonalny, hype na niego, obietnice nie wiadomo jakich scen itp. Wyławiając esencję filmową i odrzucając resztę dałbym o jedne futrzaste kajdanki więcej od Ciebie. Czy to był dobry film i jaki będzie kolejny to tak naprawdę nie ma znaczenia. Ważne że są miliony na koncie i miliony które pójdą w walentynki do kina bo nie mają lepszego pomysłu na ten dzień albo zrobią to dla beki która w dzisiejszych czasach uchodzi za wytłumaczenie każdej popełnionej głupoty. Najlepsze jest to, że także zobaczysz ten film w kinie na co kompletnie nie zasługuje i przyczynisz się do powstania kolejnej części ;). Doceniam poświęcenie dla czytelników kinoświnki! Czekam na wyczerpującą recenzję. 3maj się.
    PS idę zamawiać bilety… dla beki oczywiście 😉

    • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

     Dokładnie! Cieszę się, że mam racjonalny powód by obejrzeć ten film! W imię większego dobra :)

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Chyba sama nie odważę się go obejrzeć… Odkąd mam wielkie mieszkanie, zrobiłam się bardziej strachliwa 😉

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No tak, lepiej mieć kogoś do trzymania za rękę podczas seansu! 😛

 • https://sieczkarnia.blogspot.com sieczkarnia

  A ja obejrzę, bo się nie boję! Ale nie w tym miesiącu, bo robię sobie detoks od oglądania filmów i seriali (prowadzę roczny projekt z narzeczonym i to jest plan na kwiecień).

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   To w przyszłym! :) Ciekawe postanowienia ale dla mnie to by było nie do przejścia 😀 Pozdrawiam! :)