5

Azyl

Tytuł oryginalny: The Zookeeper’s Wife

Rok produkcji: 2017

Gatunek: Biograficzny, Dramat

Ocena: 7/10

Macie swój AZYL? Dom, pełen najbliższych osób, ukochane ramiona zawsze gotowe przytulić? Ciepło z kominka, albo chociaż blask świeczek! Macie miejsce, gdzie czujecie się dobrze, bezpiecznie, gdzie chce Wam się wracać i spędzać czas? Wiem, że brzmi to odrobinę sentymentalnie, ale pomyślcie przez chwilę, że niektórzy nie mają swojego azylu…

1

‘Azyl’ to historia Państwa Żabińskich, opiekunów warszawskiego zoo, którzy podczas wojny ukrywali w swojej willi łącznie kilkuset Żydów. Narażając życie własne i swoich dzieci pomagali im wydostać się z warszawskiego getta, uzyskać nową tożsamość i znaleźć bezpieczne schronienie. Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Takie godne podziwu bohaterstwo musiało zostać wreszcie zekranizowane!

2

4

Co ciekawe próby stworzenia filmu o polskich bohaterach podjęli się Amerykanie, a nie Polacy. W główne role wcielili się aktorzy prosto z Hollywood: między innymi Jessica Chastain i Daniel Bruhl. ‘Azyl’ wystawia nam, Polakom, świetną wizytówkę. Kryształowe małżeństwo Żabińskich (odznaczone za swoją postawę tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata) jest świetnym przykładem bohaterstwa naszych rodaków w okupowanej Polsce. Nic więc dziwnego, że ‘Azyl’ ogląda się z dumą, przyjemnością i niezmąconym zainteresowaniem.

Jednak to nie obraz idealnej postawy Żabińskich jest najbardziej interesującym wątkiem historii. Nie jest nim też problem antysemityzmu. Całkowicie ‘poprawnej’ fabule wyrazu nadaje nietypowa relacja łączącą Antoninę Żabińską i Lutza Hecka, zoologa, dyrektora berlińskiego zoo. Początkowa fascynacja przeradza się w obsesyjną próbę posiadania kogoś, kogo mieć nie można. Lutz jako niemiecki oficer wykorzystuje do tego strach i przemoc. A ostatecznie i tak okazuje się nie być takim zupełnie czarnym charakterem. W role Żabińskiej i Hecka wcielili się wspomniani już przeze mnie Chastain i Bruhl i to głównie dzięki nim możemy mówić o ‘Azylu’ jako filmie na najwyższym poziomie.

3

Wydawałoby się, że o Żydach i ich dyskryminacji w ogarniętej wojną Europie powiedziano wszystko, ale jednak gdzieś tam w kinematografii wciąż brakowało filmu będącego hołdem dla zoologów, którzy uratowali setki ludzi. ‘Azyl’ nie jest arcydziełem i z pewnością ‘świata nie zawojuje’. Warto jednak obejrzeć film, który broni pewnych idei i stanowi kolejny portret Polaków godnych naśladowania. Nieskomplikowana, poruszająca historia, która z pewnością trafi do serc wszystkich patriotów.

71

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://www.pieknoiminimalizm.blogspot.com/ BogusiaM

  Byłam w pon. w kinie i to jest film, na którym cały czas beczałam:P Ale bardzo mi się podobał i szczerze byłam zaskoczona postawą Lutza w ostatnich scenach filmu.

  A główna aktorka to niesamowicie piękna kobieta! I te jej stroje <3

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No to miło słyszeć, że Cię tak wzruszył! :) A co do końcówki to ja też byłam w szoku! :))))

 • http://yolsh.pl/ Jola (Yolsh)

  Nie widziałam nawet zapowiedzi tego filmu. Chętnie bym obejrzała.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Dopiero co pojawił się w kinach więc nic straconego :)

 • http://www.unaswdomu.pl/ unaswdomu

  Właśnie się zastanawiałam czy warto iść na ten film, ale widzę że tak :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Zdecydowanie! :)

 • http://mavelo.pl/ weronika | mavelo

  Nie słyszałam wcześniej o tej historii, więc super, że powstał film, zwłaszcza, że to bardzo ujmujące losy. Film jest na mojej liście obowiązkowo do obejrzenia, najpierw chyba sięgnę po książkę na podstawie, której powstał :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   To jest myśl! :) Ja nawet nie wiedziałam nic o książce! :) Buziak! :*

 • http://www.polenka.pl/ Magdalena | Polenka.pl

  Jak to się stało, że o nim nie słyszałam! Muszę obejrzeć :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Koniecznie!! ;*