2

Pokot

Tytuł oryginalny: Pokot

Rok produkcji: 2017

Gatunek: Dramat, Kryminał

Ocena: 8/10

Dzisiaj będzie odrobinę kontrowersyjnie, ale przecież wszyscy to lubimy. Agnieszka Holland w swoim najnowszym filmie, docenionym w Berlinie podczas rozdania Srebrnych Niedźwiedzi dotyka spraw, które do tej pory w polskiej kinematografii omijano szerokim łukiem. Jak się okazuje nie tylko filmy o księżach pedofilach czy Żydach potrafią wzbudzić w środowisku dyskusje o moralności pewnych czynów. Ale od początku…1

Duszejko to emerytowana pani inżynier, która mieszka w Sudetach i dla zabicia nudy uczy w szkole języka angielskiego. Poza tym spędza czas ze swoimi psami i sąsiadami kontemplując przy okazji górskie krajobrazy. Normalnie żyć nie umierać, sielanka! No właśnie jak się z czasem okazuje… nie do końca… Duszejko jest typem aktywistki i nie w głowie jej szydełkowanie kiedy w małej wiosce tyle się dzieje.

Byłam bardzo ciekawa filmu ‘Pokot’. Nie należę bowiem ani do wrażliwych obrońców zwierząt mocno zaangażowanych w przeciwdziałanie polowaniom, ani do myśliwych czerpiących przyjemność z zabijania dzików. Oglądałam film jako totalnie postronny obserwator, a i tak nie mogłam opanować emocji, które gdzieś się we mnie zrodziły po obejrzeniu.

3 4

‘Pokot’ ma lepsze i gorsze momenty. Zresztą jak prawie każdy film. To ciekawy kryminał skrojony na hollywoodzką miarę, ale wciąż pozostający w polskich realiach. Dolnośląska wioska z lokalną społecznością jest idealnym miejscem do rozwoju wartkiej akcji. Wariacja różnorodnych charakterów, miejscowe spory i tajemnice. Mimo początkowych obaw zapewniam, że ‘Pokot’ to nie jest tradycyjny festiwalowy film, którego może nie zrozumieć przeciętny widz. Bez obaw, ogląda się całkiem przystępnie. Główny motyw kryminalny w delikatny i przemyślany sposób łączy ze sobą wiele ciekawych wątków.

Dopełnieniem całości są przepiękne kadry prosto z Kotliny Kłodzkiej. To świetna wizytówka naszego kraju, cieszy jeszcze bardziej w obliczu otrzymania przez twórców prestiżowej nagrody w Berlinie.

Jeszcze kilka słów o obsadzie. Przyznam się szczerze, że nie przepadam za Agnieszką Mandat wcielającą się w rolę Janiny Duszejko. Aktorka jest znana z kilku pobocznych ról w filmach i epizodów w serialach. Tym razem dostała szansę zagrania głównej roli. O ile jej grę aktorską ciężko mi przełknąć to sama postać emerytowanej inżynier jest bardzo ciekawa. Pokazuje dość wyraźnie jak traktowane są kobiety w średnim wieku, szczególnie na wioskach… Praktycznie nikt nie traktuje ich poważnie. Bardzo na plus oceniam to, że główna bohaterka nie jest wystylizowana na wielką paniusię z miasta tylko pozostaje zupełnie naturalną, pełną niedoskonałości kobietą. Reszta obsady to Wiktor Zborowski w całkiem przyjemnej odsłonie, młodzi aktorzy: Jakub Gierszał i Patrycja Volny oraz wiele świetnych aktorów na drugim planie: Andrzej Grabowski, Borys Szyc czy Andrzej Konopka.

5

‘Pokot’ nie był filmem łatwym do zrealizowania, twórcy napotkali wiele przeszkód po drodze (siedemnaście wersji scenariusza, dwuletnie poszukiwania głównej bohaterki…). Nie jest to też czysto rozrywkowy film. Uwierzcie mi jednak, że warto poświęcić czas by obejrzeć coś wartościowego, nie będziecie żałować, obiecuję! :) Buziak!

8Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://mrslifestyle.pl/ Mrslifestyle.pl

  Och no czekam na niego, kiedy będzie na DVD i będę mogła w spokoju obejrzeć, bo pewnie się poryczę! No nie ma innej opcji, a nie zobaczyć takiego filmu to wstyd! :) No i Andzia poleca, to wiadomo, nie ma wyjścia 😀

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Kochana! :) No dla takiej miłośniczki zwierząt to na pewno będzie przeżycie!!!!! :)

 • http://socjopatka.pl Dagmara | socjopatka.pl

  Oj tak! Nie jest to film rozrywkowy, ale lubię ciężki kawałek kina. Ten film spełnił wszelkie moje oczekiwania, a nawet więcej.

  To naprawdę dobra produkcja, dająca do myślenia. :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Cieszę się, że się zgadzamy! :)