7

Ghost in the Shell

Tytuł oryginalny: Ghost in the Shell

Rok produkcji: 2017

Gatunek: Thriller, Akcja, Science-Fiction

Ocena: 7/10

Śmiać mi się chce na myśl, że na moim dyplomie ukończenia studiów widnieje specjalność: ‘Geoinformatyka…’. Zdecydowanie nie należę do technologicznych zapaleńców, ale w jakiś niewytłumaczalny sposób filmy sci-fi, w których komputery są mądrzejsze niż ludzie robią na mnie ogromne wrażenie.

2

Zapraszam Was dziś, na krótką recenzję ‘Ghost in the Shell’. Mam nadzieję, że gdzieś pomiędzy myciem okien, a dekorowaniem ciasteczek znajdziecie chwilkę, by przeczytać co myślę o tym filmie.

‘Ghost in the Shell’ to inspirowana mangą o tym samym tytule opowieść o połączeniu kobiety i robota. Technologiczna hybryda (… ale sobie znalazłam określenie) – prześliczna Major (w tej roli Scarlett Johansson) kieruje jednostką specjalną, eliminuje najgorszych cybernetycznych przestępców, a w międzyczasie próbuje odnaleźć prawdę o swoim pochodzeniu.

‘Ghost…’ to połączenie świata przyszłości, dobrze nam już znanego z wielu produkcji sci-fi, widowiskowego kina akcji i trzymającego w napięciu thrillera. Ale nie tylko. W filmie odnaleźć też można momenty, kiedy akcja odczuwalnie zwalnia tempo, a główna bohaterka przeżywa kryzys egzystencjonalny. Bo nikt tak właściwie nie wie skąd się wzięła, kim (czym?) jest ani jaki jest sens jej misji.

5

Film daje widzowi do myślenia, w którą stronę zmierza nauka, technika i ewolucja człowieka. Wiem, że mogę trochę przesadzać. Na razie po świecie jeszcze nie chodzą syntetyczne ciała z ludzkim mózgiem, ani żadna sztuczna inteligencja się nie zmaterializowała, a to wszystko jest dla mnie jedną wielką zagadką.

Wracając do samego filmu, bo trochę poniosła mnie wyobraźnia, to na uwagę zasługuje obsada, w której pierwsze skrzypce gra wspomniana wyżej Scarlett Johansson. Obok niej na ekranie zobaczymy Juliette Binoche, Pilou Asbaek, a oprócz nich wielu mniej znanych aktorów. Od strony technicznej film to istny majstersztyk. Za reżyserię odpowiedzialny jest Rupert Sanders, który debiutował przy ‘Królewnie Śnieżce i Łowcy’. Sanders tak trafnie dobrał sobie współpracowników, że ‘Ghost in the Shell’ jest dopracowany w każdym calu. Grafika, scenografia, dźwięki, obrazy- wszystko to splata się w nierozerwalną całość.

1

6

Mam świadomość, że piszę dziś do bardzo wąskiej grupy odbiorców, bo gatunek science-fiction nie cieszy się jakąś szaloną popularnością. Postanowiłam jednak mimo wszystko zapoznać Was z tym tytułem, bo uważam, że jest wart Waszej uwagi.

7

Źródło zdjęć (KLIK!)

IMG_20170414_1245182To już ostatni przedświąteczny wpis, więc niniejszym składam Wam najserdeczniejsze życzenia by nadchodzący czas był spokojny, piękny i rodzinny. Żebyście odkryli na nowo tajemnicę Wielkanocy i odpoczęli od codziennych trosk. Ja już nie mogę się doczekać tych długich rozmów z najbliższymi i kolejny raz z rzędu robię sobie Święta offline. Z całego serca zachęcam Was do pójścia w moje ślady, ale w razie gdybyście szukali jakiejś filmowej inspiracji: zapraszam do starszych wpisów.
BUŹKA! Wasza Ania! :)

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Nie przepadam za s-f, ale… Scarlett Johansson do mnie przemawia :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Też ją bardzooooo lubię! :)

 • http://yolsh.pl/ Jola (Yolsh)

  Czuje się zachęcona do obejrzenia tego filmu.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Super! Dzięki! O to chodziło! :***

 • http://madame-malonka.pl/ Madame Malonka

  Pan Mąż uwielbia pierwszą część oryginalną – kreskówką, mnie jedak nie przekonała. To chyba nie ta forma przekazu i nie ta kultura :) Jednak do filmu też mamy w planach usiąść.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No rozumiem :) Ale fajnie, że chcesz spróbować obejrzeć film razem z Panem Mężem! :) <3 Może akurat! :)

   • http://madame-malonka.pl/ Madame Malonka

    Dam znać, bo ciekawa jestem też Johansson :)

    • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

     Czekam na wieści! :) :*

     • http://madame-malonka.pl/ Madame Malonka

      Obejrzałam, podobało mi się :)

     • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

      Superrrr! Cieszę się! :)