13

The Circle. Krąg

Tytuł oryginalny: The Circle

Rok produkcji: 2017

Gatunek: Thriller, Sci-Fi

Ocena: 7/10

Jako blogerka z długoletnim stażem wiem, że drogą do sporej liczby odbiorców jest konieczna obecność w social mediach. Zdaję sobie sprawę, że urywki z mojego życia, które przemycam Wam pomiędzy wierszami postów często nie wystarczają. Chcecie znać tę bardziej prywatną twarz KinoŚwinki, kulisy mojego życia i jest to jednocześnie dobrodziejstwo i przekleństwo tego świata. Kwestię tę porusza bardzo dobitnie film, który mam dla Was dziś: ‘The Circle. Krąg’.14

Mae Holland trafia do gigantycznej, informatycznej korporacji. Początkowo praca jest spełnieniem jej marzeń, jednak z czasem zauważa, że szefowie firmy stworzyli potężną machinę do sterowania ludźmi. Mae dostrzeże destrukcyjny charakter Kręgu gdy ofiarą wszechobecnej kontroli staną się jej najbliżsi.

Idziemy do restauracji i nie pozwalamy jeść, bo przecież trzeba zrobić zdjęcie. Będąc gdzieś, nie myślimy o tym, jak jest cudownie, tylko ile lajków zbierze ta fotka z Instagrama. I jeszcze selfie, selfie, selfie. Obecne czasy są momentami straszne… Sami na własne życzenie staliśmy się więźniami Social Mediów. Ba! Ja sama też jestem ofiarą tej pułapki… Niby możemy dzielić się ze światem tylko tym, co chcemy pokazać i tak naprawdę w dużej mierze to misternie wykreowana rzeczywistość, ale nie macie wrażenia, że to wszystko trochę wymknęło się spod kontroli???

15 11

W filmie jesteśmy o krok dalej w przyszłości i ta przerażająca wizja każe się nam zatrzymać i powiedzieć: ‘Hola, hola. Wyhamuj!’. W bezdusznej korporacji, pełnej takich samych pracowników, na czele których stoi charyzmatyczny Bailey (w tej roli genialny Tom Hans) pojawia się nagle Mae, która do tej pory ceniła rodzinne kolacje, przyjaciół i samotne wyprawy kajakiem, a teraz sama staje się pionkem w grze. Emma Watson w swoim stylu poradziła sobie z rolą inteligentnej dziewczyny, która gdzieś się pogubiła w nieznanym sobie świecie. Film zapowiadał się na niezły thriller, wyszedł z tego przeciętny dramat, który jednak daje do myślenia. Ja osobiście już od początku siedziałam zbulwersowana, tupiąc cicho nóżką nie zgadzając się na taką abstrakcyjną wizję świata. ‘The Circle. Krąg’ jest filmem, który tak właściwie niczym szczególnym się nie wyróżnia, arcydziełem nie jest. Momentami akcja kompletnie traci tempo, ale jednak ogląda się go dobrze, bo pokazuje na swój sposób apokaliptyczną wizję świata, którego nigdy nie chcielibyśmy poznać.

12

Z tej recenzji zrobił mi się bardziej wykład na temat szkodliwości Social Mediów w obecnych czasach. Pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi, z odpowiednim umiarem oczywiście. Fajerwerków nie będzie, ale ‘ The Circle. Krąg’ warto obejrzeć przede wszystkim po to, żeby wziąć pod rozwagę nasz stosunek do internetowego świata.

7

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • https://dzem-mydlo-i-powidlo.pl Patrycja

  Bardzo lubię Emmę Watson :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Ja też! :) Ciągnie się za nią ta Hermiona, ale każdą kolejną rolą pokazuje, że dobra z niej aktorka! :)

 • http://yolsh.pl/ Jola (Yolsh)

  Zainteresowałaś mnie tym filmem. :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Super! Cieszę się! 😉

 • http://grzesiakjuliaart.blogspot.com JuliaArt

  Właśnie byłam ostatnio na tym filmie w kinie i osobiście uważam, że jak najbardziej jest wart obejrzenia :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Kolejna, niezależna, pochlebna opinia! I super! :) Zgadzam się z Tobą!

 • http://epokadumania.blogspot.com/ Epoka dumania

  Wszyscy powoli zaczynamy zdawać sobie sprawę, że to życie w social media wymyka się spod kontroli, jednak nikt tego nie zmienia. Lajki grają główną rolę w wielu głowach, a prywatność niedługo stanie się prehistorią… Chętnie obejrzę ten film :-)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Ładnie to napisałaś! <3 Zgadzam się i ubolewam! :) Daj znać jak CI się podobał! :)

   • http://epokadumania.blogspot.com/ Epoka dumania

    Dzięki :) dam znać!