The Hobbit scoring sessions - Howard Shore / Abbey Road 9&10 Sep

5 twórców muzyki filmowej, których warto poznać

Jeśli śledzicie mnie na Instagramie (KLIK!) lub obserwujecie kinoświnkowy profil na Facebooku (KLIK!) to już wiecie, że jakiś czas temu byłam w Krakowie na Festiwalu Muzyki Filmowej. (PS. Jeśli nie wiedzieliście, a chcielibyście być bardziej na bieżąco z tym co się u mnie dzieje i poznać codzienne życie KinoŚwinki to serdecznie zapraszam!). Wracając do Festiwalu Muzyki Filmowej, a właściwie Jubileuszowej Gali, w której miałam przyjemność brać udział 20 maja to chciałam Wam dzisiaj zwrócić uwagę na coś, bez czego filmy nie byłyby takie same, coś, co wydobywa z filmów piękno i emocje. Chodzi oczywiście o MUZYKĘ! W ramach KinoŚwinkowej Piątki przedstawiam Wam dziś 5 wybitnych kompozytorów którzy na zawsze zmienili oblicze kinematografii.

 1. Howard Shore

The Hobbit scoring sessions - Howard Shore / Abbey Road 9&10 SepNajważniejsza osobistość na tegorocznej Gali 10. Festiwalu Muzyki Filmowej. Publiczność zna go przede wszystkim z wspaniałych tematów w ‘Władcy Pierścieni’. Słuchanie na żywo jego muzyki z ‘Powrotu Króla’ i ‘Drużyny Pierścienia’ prawie przypłaciłam życiem. Stan przedzawałowy…. :)

 1. Hans Zimmer

static1.squarespace.comHans Zimmer to wybitny twórca, który na koncie ma tylko 1 Oscara i 2 Złote Globy. Nie wiem jak to się stało, bo jego muzyka zasługuje na więcej statuetek z tych prestiżowych rozdań. Mnie podczas słuchania motywów przewodnich z ‘Gladiatora’ albo ‘Króla Lwa’ niezmiennie od lat przechodzą mnie ciarki.

 1. Brian Tyler

briantylerKolejna gwiazda, która zaszczyciła swoją obecnością FMF w Krakowie i którą miałam przyjemność obserwować w roli dyrygenta. Znany głównie z ‘Szybkich i wściekłych’. Autor bardzo energetycznych utworów, od słuchania których włos się jeżył na głowie.

 1. Ennio Morricone

Ennio-MorriconeZnany przede wszystkim z genialnego motywu przewodniego z ‘Dobry, zły i brzydki’, z Oscarem na koncie za ‘Nienawistną ósemkę’. Uwielbiam!

 

 

 1. John Williams

970125Jakże mogłoby go zabraknąć? Absolutny MISTRZ! Mam szczególny sentyment do tego kompozytora… Od filmów z jego muzyką zaczęła się moja miłość do kina. ‘Wyznania Gejszy’, ‘Lista Schindlera’, ‘Szeregowiec Ryan’, no i oczywiście ‘Star Wars’! Łezka się w oku kręci na samo wspomnienie. Bo te utwory słucha się sercem…

Pew18558921_1426420874082359_3095033220738033384_onie znacie i lubicie, nie może być inaczej! :) Mimo wszystko cieszę się, że Wam o nich napisałam, bo prawda jest taka, że o muzyce w filmach mówi się mniej! A jest ona nieodłączną ich częścią i zasługuje na to, by poświęcić jej trochę należnej uwagi. Zasługuje też na cudowny Festiwal Muzyki Filmowej, który od dziesięciu lat odbywa się w Krakowie. Ja miałam okazję być tam dopiero po raz pierwszy, ale już wiem, że tam wrócę. Przez całe cztery godziny siedziałam jak zaczarowana słuchając w skupieniu ulubionych motywów przewodnich z mniej lub bardziej  znanych filmów. Ten post ukazuje się kilka tygodni po Festiwalu a ja wciąż uśmiecham się na samo wspomnienie tego cudownego dnia!

Źródło zdjęć (Internet)

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  U nas wczoraj się skończył Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. My nagradzamy polską muzykę napisaną do polskiego filmu i Grand Prix odebrał wczoraj Mikołaj Trzaska za muzykę do filmu „Wołyń”. Fajny taki festiwal, który się ogląda, ale i którego się słucha.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Zgadzam się absolutnie! Ale fajnie macieeee! <3 U nas w BB nie słyszałam żeby organizowali coś podobnego a raczej jestem na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami filmowymi :)

 • https://dzem-mydlo-i-powidlo.pl Patrycja

  Festiwal Muzyki Filmowej to musi być coś! Muzyka to zdecydowanie coś, co w każdym filmie stawia kropkę nad i :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Absolutnie się zgadzam! :) A FMF szczerze polecam :) I w ogóle filmy z muzyką na żywo to jest przeżycie! <3 Pozdrowionka :)

   • https://dzem-mydlo-i-powidlo.pl Patrycja

    Sama muzyka na żywo to jest przeżycie <3

    • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

     Racja! :*

 • http://yolsh.pl/ Jola (Yolsh)

  Jestem w szoku, że nawet kojarzę większość nazwisk. Pewnie gdybym poszukała utworów to wszystkie, ale tak to jest z tą muzyką. Nawet jak muzyka jest fajna, zapomina się o sprawdzeniu, kto ją napisał.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No dokładnie. Zawsze o kompozytorach mówi się mniej niż na to zasługują, a prawda jest taka, że bez nich żaden film nie byłby taki sam 😀

 • Michał13

  Jak ktoś już kiedyś ładnie powiedział.
  Muzyka w filmie jest jak dla ludzi powietrze i trudno się z tym nie zgodzić bo nawet filmy nieme nigdy nie oglądano w ciszy.

  A tu moja lista kompozytorów, może mniej znana lecz na pewno nie gorsza.

  – Jozef Van Wissem ***Jozef Van Wissem & SQÜRL – Streets Of Tangier***
  – Mihály Víg ***Mihály Vig – Valuska***
  – Carter Burwell ***Fargo – Carter Burwell – Brainerd, Minnesota***

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Ahhh, pięknie powiedziane!! :) Filmy nieme to akurat jest cudowny przykład ile muzyka może zdziałać! :)
   A Ty to zawsze mi podrzucisz jakieś nowości :) Poproszę więcej! :)

 • http://wolniej.com.pl Aleksandra Jedlińska

  Zawsze jak zaglądam na Twój blog to rośnie moja lista rzeczy/osób/filmów DO POZNANIA/DO SPRAWDZENIA, dzięki! Kiedyś się z nich wygrzebię 😛

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No to cieszę się niezmiernie!!! Tak ma być! Buziak! 😉

 • http://mavelo.pl/ weronika | mavelo

  Wcześniej nie wiedziałam o takim festiwalu, z autorów, których wymieniłaś najbardziej kojarzę dźwięki od Johna Williamsa i Hansa Zimmera. Ale pewnie gdybym usłyszała całą resztę to też skojarzyłabym pozostałych. Swoją drogą – ciekawe dlaczego w tym fachu tak mało kobiet? 😐

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   O kurczę! Rzeczywiście! Jakoś na to nie wpadłam. A to zaskakujące :) ! I z pewnością gdybyś usłyszała piosenkę/motyw przewodni od razu byś skojarzyła! :)