2a

5 filmów wojennych, które trzeba zobaczyć

W przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszam Was na mój subiektywny spis najlepszych wojennych filmów. Są to filmy, który każdy powinien zobaczyć. 1 września zawsze skłania mnie do refleksji na temat walki, obrony ojczyzny i bohaterstwa. Myślę też wtedy sporo o największej wojnie w historii, ile złego wyrządziła, jak wiele rodzin rozdarła i jakie ogromne mam szczęście, że urodziłam się długo po tych strasznych wydarzeniach. Jak wiecie w moim rodzinnym domu filmy wojenne to codzienność i mój Tata, jako koneser gatunku, do tej listy dopisałby pewnie miliard pozycji, ale wybrałam te, które w moim odczuciu musi obejrzeć każdy!

 1. Wołyń

Film jest do szpiku kości przejmujący i dawno nie widziałam tak brutalnej produkcji o ludobójstwie. Smarzowski w swoim stylu pokazuje czarniejszą stronę świata. Chciałabym powiedzieć Wam dużo, ale nie sposób jest znaleźć słowa, które mogą opisać ten film. To każdy powinien sam zobaczyć, przemyśleć i docenić….

2

 1. Dunkierka

O tym filmie pisałam Wam całkiem niedawno (KLIK!). Rok 1940. Na plażach miejscowości Dunkirk zostali zgromadzeni żołnierze armii francuskiej i brytyjskiej. Oczekują oni na ratunek tkwiąc w pułapce pomiędzy morzem, a zajętym przez wojska niemieckie miastem.  Wśród tysięcy bezimiennych żołnierzy poznajemy bliżej historię kilku z nich. Chociaż to i tak duże niedopowiedzenie, bo właściwie pojedynczy bohaterowie schodzą na dalszy plan w obliczu ogółu.

1

 1. Powstanie Warszawskie

W produkcji wykorzystano archiwalne materiały nakręcone podczas Powstania.Witek i Karol postanawiają nakręcić film o Powstaniu. Operatorów kamery nie widać ani razu, możemy tylko słyszeć ich głosy (Maciej Nawrocki i Michał Żurawski). Pokazują oni życie zwykłych mieszkańców Warszawy. Dla mnie ten  obraz był niesamowicie poruszający. Ludzie potrafili sobie radzić w skrajnie ekstremalnych sytuacjach… Film jest niepodważalnie autentyczny! Dla mnie ten argument przemawia jak najbardziej ‘za’. Wiadomo, że ciężko było stworzyć ze strzępków taśm filmowych coś wartościowego. Twórcom się udało. Nie można winić za jakość materiałów ani twórców filmu, którym należy się hołd, że w ogóle podjęli się tej niesamowicie skrupulatnej pracy, ani powstańczych kamerzystów, którzy dysponowali słabym sprzętem, a ich doświadczenie w kręceniu filmów było zapewne znikome, kierowali się jedynie instynktem, by jak najlepiej uchwycić chwile grozy.

5

 1. Przełęcz ocalonych

Desmond Doss mieszka w Wirginii, gdzie układa sobie życie z piękną Dorothy. Niestety sielankę przerywa decyzja Desmonda by zaciągnąć się do armii i ruszyć w roli sanitariusza do walki z Japończykami o wyspę Okinawę. Wierny swoim przekonaniom konsekwentnie odmawia używania, a nawet trzymania broni narażając się tym samym na szyderstwa i nieufność ze strony innych żołnierzy. Desmond jednak szybko udowadnia swoją odwagę w pojedynkę ratując kilkudziesięciu rannych żołnierzy. Najbardziej niesamowite w tym filmie jest to, że ta historia wydarzyła się naprawdę. To żaden tam wymysł scenarzystów dodatkowo podkolorowany efektami specjalnymi. Desmond Doss żył, wierzył w to co chciał i nie bał się o to walczyć. I on naprawdę uratował tych wszystkich ludzi!!!

4

 1. Furia

‘Furia’ rozgrywa się w kwietniu 1945 roku. Wojna się kończy, żołnierze walczą  jeszcze bardziej gwałtownie. Załoga czołgu ‘Furia’ pod dowództwem sierżanta ‘Wardaddy’ego’ Colliera otrzymuje zadanie specjalne wymagające niebywałej odwagi. Musi pokonać dużo liczniejsze siły wroga.

3

Filmy wojenne to bardzo specyficzne kino. Z jednej strony brutalne do tego stopnia, że oglądać go nie chcemy, a z drugiej pokazujące bezinteresowny heroizm, którym można by karmić zmysły przez długi czas. No i przede wszystkim to dojrzała lekcja historii, którą powinien znać każdy z nas. A jaki Wy macie stosunek do filmów wojennych? Lubicie? Czy może wręcz przeciwnie- trzymacie się od nich z daleka? :)

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • Julita Grabowska

  Black Hawk Down !

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Julitaaaa! Ależ mi miło, że wpadłaś!
   Potwierdzam! Film godny tej listy!

 • http://pixelkolor.pl Jola Kopczyńska

  Przyznaję, że omijam szerokim łukiem filmy wojenne. Nie lubię ich oglądać.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Rozumiem! :) Każdy ma swoje ulubione gatunki :)

 • http://www.polenka.pl/ Magdalena | Polenka.pl

  Lubię oglądać takie filmy razem z mężem. Jakiś czas temu obejrzeliśmy w domu Przełęcz ocalonych – nawet chyba z twojego polecenia. Teraz czekamy na moment, w którym Dunkierka będzie na DVD. Nie wiem dlaczego, ale nie słyszałam wcześniej o Furii. Koniecznie muszę to nadrobić!

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Cudownieeee! Cieszę się! :)

 • https://rudeokulary.wordpress.com Rude Okulary

  Tak sobie myślę, że dorzuciłabym do tego zestawienia jeszcze „Listę Schindlera” i, dla równowagi, „Bękarty wojny”.Niektórzy nie lubią tego ostatniego filmu,twierdząc, że jest prześmiewczy, ale w kinie wojennym akurat nie brakuje patosu, więc takie produkcje chyba też są potrzebne

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Dzięki za propozycje! :) Oczywiście obie świetne :)

 • Kawalerzysta

  Tytuł wpisu powinien brzmieć: 5 filmów o 1 i 2 wojnie wyświetlanych w ciągu ostatnich 3 lat które widziałam.

  Miłośnik kina wojennego wcale nie musi ich znać bo jest wiele starszych i lepszych produkcji. Można ale nie koniecznie.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Kawalerzysto, może zaproponuj od siebie jakiś konkretny tytuł? :)

 • http://www.madziof.pl/ Magdalena I Madziof.pl

  Tak bardzo chciałabym oglądnąć Wołyń ale nie wiem czy jestem psychicznie na to gotowa. Kiedyś fascynowała mnie ta historia i znam ją ze szczegółami. Jeśli te szczegóły są pokazane w filmie, to rzeczywiście musi być mocny…

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No bardzo mocny… Ja generalnie nie wzruszam się na filmach, a po nim ciężko było mi się pozbierać……….. :(

 • http://www.mojasztukoteka.pl/ Monika Dudzik

  Świetne zestawienie! Od siebie dorzuciłabym „Pluton”, „Bękarty wojny” i „9 kompanię”. A, i jeszcze „Good Morning, Vietnam”.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   super! Dziękuję Ci za te propozycje! :)

 • http://www.kobietapo30.pl Kobietapo30

  Nie oglądałam dwóch ostatnich. Na Wołyniu byłam nawet w kinie. Wstrząsający film. Musiałam go jednak obejrzeć, bo wydarzenia znam z opowieści Babci, która pochodziła z Wołynia…

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Ojejkuuuu, to pewnie dopiero były opowieści! :O I dla Ciebie ‚Wołyń’ pewnie szczególnie ważny .

   • http://www.kobietapo30.pl Kobietapo30

    Tak, były opowieści i to sporo. W ósmej klasie podstawówki nagrałam je, przy pomocy odtwarzacza typu jamnik 😉 i później spisałam…Chyba od zawsze lubię pisać 😉