2

Powidoki

Tytuł oryginalny: Powidoki

Rok produkcji: 2016

Gatunek: Biograficzny, Dramat

Ocena: 8/10

Witajcie moi Kochani!
Moja długa laba dobiegła końca. Na szczęście sierpniowe upały uchroniły mnie przed szokiem termicznym po powrocie z Grecji, ale wieczory są już na tyle chłodne, że ani się obejrzymy a zawita do nas jesień. Chociaż jestem urodzonym zmarzluchem i lato to moja ulubiona pora roku, to jesień zawsze jest dla mnie turbopozytywnym, produktywnym i motywacyjnym czasem. Powrót z wakacji zawsze przynosi chęci na zmiany, a ja w tym roku najchętniej zapisałabym swoją księgę od nowa. No może kilka rozdziałów i głównych postaci zostawiłabym bez zmian. Bo najważniejsze w życiu jest to, by robić wszystko w zgodzie z samym sobą… Po tym przydługim wstępie zapraszam Was na recenzję filmu ‘Powidoki’ o człowieku, który wbrew wszystkim robił dokładnie to co podpowiadało mu serce. To właśnie postać Władysława Strzemińskiego była dla mnie dodatkową inspiracją, by wreszcie zrozumieć czego oczekuję od życia. Ale do rzeczy…

4

‘Powidoki’ to biografia wybitnego malarza, pioniera konstruktywistycznej awangardy lat 20.,30. XX wieku (wygooglowałam to!) Władysława Strzemińskiego. Artysta działał wbrew władzom narażając się na ostracyzm ze strony komunistycznego państwa. Mimo wielu przeszkód, cenzury, choroby, zagmatwanego życia osobistego charyzmatyczny nauczyciel był inspiracją dla wielu młodych ludzi, by tworzyć sztukę zgodną z własnym sumieniem, a nie narzucanymi kanonami.

3 6

Andrzej Wajda. Tyle wystarczy. Reżyser, który w niebywały sposób potrafił pokazywać polską historię, wybitnych Polaków. Jego ostatni film to kolejna perełka w narodowej kinematografii. Przykre jest to, że więcej dzieł Wajdy nie będzie nam dane obejrzeć, ale niewątpliwie ‘Powidoki’ są jednym z pomników polskiej kultury. I pewnie największy rozgłos zyskały tym, że sam reżyser nie doczekał ich premiery, ale nie można filmowi odmówić tej samej klasy, kunsztu i piękna, które mogliśmy obserwować przez lata.

Kolejnym mocnym akcentem filmu jest odtwórca głównej roli Bogusław Linda. Dawno nie oglądaliśmy go w tak charyzmatycznej roli! Sama postać Strzemińskiego jest inspirującym symbolem walki o wolność sztuki, ale dodatkowo perfekcyjnie zagrana przez Lindę- stanowi niewątpliwie jeden z największych atutów ‘Powidoków’.

5

Film o malarstwie, pełen pięknych ujęć, obrazów po prostu dobrze się ogląda. Może nie jestem w tej kwestii zbyt oryginalna, bo filmy to bardzo duża część mojego życia, przeżywam, analizuję je bardziej niż większość społeczeństwa i wiem, że mogłabym powiedzieć tak o wielu z nich, ALE mnie ten film naprawdę otworzył oczy na wiele ważnych spraw. Nie można tego przegapić!

8

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://yolsh.pl/ Jola | Pixel Kolor (Yolsh)

  Dużo o nim się nasłuchałam. Jednak jak był w kinach, nie wybrałam się na niego. Gdzieś było w planach, ale nie dotarłam.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No więc może skusisz się w zaciszu domowym 😉

 • http://www.polenka.pl/ Magdalena | Polenka.pl

  A ja tak się wzbraniałam przed tym filmem! Strzemińskiego znam, bo maglowaliśmy jego twórczość na zajęciach z historii sztuki. Do filmu najbardziej zniechęcił mnie incydent z Lindą, który zaliczył wtopę podczas wywiadu. Dobrze, że napisałaś recenzję, bo dam mu szansę :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No właśnie ja też obejrzałam długo po premierze i też ze względu na wtopę Lindy! :) Ale twórczości Strzemińskiego nie znałam (hmmm, studia techniczne) i chętnie się zapoznałam :)

 • http://rudoprzezzycie.blog.pl/ Kamila

  Od dłuższego czasu zastanawiam się nad obejrzeniem tej produkcji i z chęcią po nią sięgnę, chociaż niestety wiele Polskich filmów są tak mizerne, że odechciewa się je oglądać.
  Pozdrawiam i zapraszam :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No dokładnie. Trzeba wiedzieć gdzie szukać :)

   • http://rudoprzezzycie.blog.pl/ Kamila

    Też jestem tego zdania :)

 • http://mavelo.pl/ weronika | mavelo

  Jakie wysokie noty! No ale tak jak piszesz – nazwisko reżysera mówi samo za siebie. Chociaż to film raczej dla mnie nie na teraz, ale na jesienny czy zimowy wieczór będzie idealny!

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No prawdopodobnie trochę pokoloruje tę szarość za oknem! Buziak! :)

 • Travelling Milady

  To już wiem co obejrzę przy najbliższej okazji. Tyle się do tego zbierałam, a Ty mnie przekonałaś w 5 minut. Dziękuję i pozdrawiam :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Cieszę się niezmiernie! Buziaki!!!! :)

 • http://anne18-recenzentka.blogspot.com/ Anne18

  Miałam iść na ten film kilka dni po premierze, ale ostatecznie nie poszłam. Chciałam iść ze względu na reżysera i na to kogo ten film dotyczy. O Strzemińskim dużo mówiliśmy na zajęciach ze Wstępu do historii sztuki. Ostatecznie nie poszłam , ale widzę, że muszę nadrobić, bo wartościowa produkcja.