22

5 filmów animowanych, które powinien obejrzeć każdy dorosły.

Od zawsze z niecierpliwością wypatrywałam września. Już w sierpniu pakowałam tornister i czekałam na pierwszy dzień szkoły. Przyznam się publicznie, że byłam ‚kontrolowanym’ kujonem. Wyobraźcie sobie, że pierwszy raz od osiemnastu lat nie spędzam jesieni naukowo. Skończyła się szkoła, studia w Krakowie i moja podyplomówka w Katowicach, którą próbowałam przedłużyć beztroskie życie. Nie żegnam się z nauką na zawsze, ale perspektywa braku ławek, szkolnych korytarzy czy akademickich auli napawa mnie pewnego rodzaju nostalgią. By uleczyć chwilowe smutki związane z poczuciem upływającego czasu zawsze sięgam po bajki animowane. Dziś w ramach kinoświnkowej piątki mam dla Was 5 filmów animowanych, które powinien zobaczyć każdy dorosły.

 1. ‘Mały Książę’

‘Mały Książę’ to historia, której książkową wersję zna chyba każdy z nas. Od początku było dla mnie zagadką jak twórcy poradzą sobie z pokazaniem na ekranie zaledwie stustronicowej książeczki. Jak rozwinąć baśń filozoficzną, w której prawdy życiowe to konkretne, pojedyncze zdania tak, żeby seans ‘Małego Księcia’  nie skończył się po piętnastu minutach? Zagadka! Twórcy ugryźli temat z trochę innej strony. Głównym bohaterem nie jest tytułowy ‘Mały Książę’ a zwykła dziewczynka, która poszukuje siebie i swoich marzeń w świecie okrutnie zdominowanym przez dorosłych. Poznaje dziwnego staruszka z sąsiedztwa, który zabiera ją w podróż do magicznego świata Małego Księcia.

2

 1. ‘W głowie się nie mieści’

‘W głowie się nie mieści’ to kolejna świetna propozycja od wytwórni Pixar. Czy wiecie, że w mózgu każdego z nas jest centrum dowodzenia kierowane przez Radość, Strach, Gniew, Smutek i Odrazę?? Bohaterką filmu jest Riley a właściwie to co mieści się w jej głowie. Dziewczynka wraz z rodzicami przenosi się do San Francisco, zostawia swoich przyjaciół i ukochaną drużynę hokeja… Musi na nowo odbudować swój mały światek, a nie będzie tak łatwo, bo najważniejsza z emocji: Radość gubi się gdzieś w czeluściach mózgu. Do teraz jestem zauroczona!

3

 1. ‘Pingwiny z Madagaskaru’

Odkąd księżniczki czekające na wybawienie zastąpiono tymi bardziej przebojowymi i walczącymi o swoje marzenia, odkąd zło stało się wielowymiarowe same bajki stały się bardziej ludzkie i częściej można z nich wyciągnąć wartościową lekcję. Przyjaźń jest godna poświęceń, warto podążać za marzeniami, nawet jeśli wszyscy wróżą klęskę, a chęć zemsty przeważnie jest uwarunkowana głębokimi ranami z przeszłości… Oprócz cennego przekazu masa słodkości i jeszcze większa masa inteligentnego humoru. Idealne remedium na zły humor. Z moich ust ani na minutę nie zniknął uśmiech.

4

 1. Jak wytresować smoka 1 i 2’

‘Jak wytresować smoka’ to nie jest zwykła bajka dla dzieci, chociaż oczywiście na pewno im się spodoba. Ja jednak dostrzegam głębszy sens filmu. Widzę bezgraniczną przyjaźń, odwagę, charyzmę i lojalność. Zaskakujące jeśli chodzi o fabułę jest to, że nie jest przesłodzona. Film kończy się happy endem ale droga do szczęśliwego zakończenia nie została usłana różami. To świetny, wyważony film. Twórcy zadbali by zachować odpowiednie proporcje pomiędzy scenami akcji i momentami milczącej zadumy.

5

 1. ‘WALL-E’

Mam nadzieję, że zrozumiecie, że o ‘WALL-E’ powiem bardzo krótko. Bajka jest po prostu przeurocza, zjawiskowa i wzruszająca. Robocik oczyszczający ziemię poznają nowoczesną maszynę Eve i zakochuje się na zabój. Wydaje się głupie, ale łzy sae cisną się na oczy.

1

Bajki już dawno przestały być produkcjami wyłącznie dla dzieci. W ostatnich czasach to świetna rozrywka dla całej rodziny. Moja lista nie obejmuje oczywiście absolutnych klasyków Disneya takich jak ‘Król Lew’, ‘Pocahontas’ czy ‘Mała syrenka’. Zakładam, że te filmy z pewnością obejrzeliście… Przedstawiłam Wam względne nowości, których możecie nie znać, a cudownie by było, jakbyście poznali. Niech świat stanie się kolorowy.

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://www.kobietapo30.pl Kobietapo30

  Dwa pierwsze oglądałam, kolejnych już nie. Mam co nadrabiać :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Super! Mam nadzieję, że się spodobają! :)

 • http://pixelkolor.pl Jola (Pixel Kolor)

  Z tych filmów widziałam tylko pingwiny. Próbowałam oglądać bajkę o tresowaniu smoka, ale nie dałam rady. Coś mi w niej nie pasuje.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Ciekawe jak by było z innymi! :)

 • http://www.madziof.pl/ Magdalena I Madziof.pl

  No to mam do nadrobienia 1 i 5 pozycje. W głowie się nie mieści, to jedna z moich ulubionych animacji. Mojego syna również. Fajnie tłumaczy jak działają emocje. Bardzo edukacyjna a jednocześnie zabawna.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Zgadzam się. Dzieciaki mogą się sporo nauczyć!

 • http://www.but-first-tea.com Karolina @ But First, Tea!

  Niezła lista 🙌🏻 dodałabym jeszcze może Kung Fu Pandę i jakieś japońskie pozycje – „Mój Sąsiad Totoro” być może i „Zrywa się wiatr „😍

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Dzięki! :) I dzięki za Twoje propozycje! Ja tych japońskich nie znałam! :)) :*

 • http://www.alabasterfox.pl/ Adrianna Zielińska

  Widziałam wszystkie i wszystkie uwielbiam! :) Dodałabym jeszcze Zootopię 😉

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Ooo, super! :) Też mi się podobał! :)

 • http://anne18-recenzentka.blogspot.com/ Anne18

  Widziałam tylko Małego Księcia i szczerze polecam. Zapraszam do siebie :

  https://anne18-recenzentka.blogspot.com/. Twój blog dodany do obserwowanych. Będę regularnie zaglądać.