2czb

5 przygnębiających melodramatów

Możecie potraktować ten wpis na dwa sposoby. Jeśli jesień to dla Was przygnębiający czas i przechodzicie sezonową ‚depresję’ to będzie to dla Was najlepszy poradnik, których filmów NIE oglądać. Jeśli jednak lubicie tę nostalgiczną atmosferę myślę, że z przyjemnością sięgnięcie po przygotowane przeze mnie 5 melodramatów. Może koc, ciepła herbata czy kieliszek wina i wzruszający film to najlepszy sposób na przeżycie jesieni BARDZIEJ? :)

 1. ‘Wiek Adeline’

Tytułowa bohaterka to piękna Adeline Bowman. Kobieta urodzona początkiem XX wieku, ulega wypadkowi w wieku dwudziestukilku lat. Na skutek dziwnych wydarzeń staje się nieśmiertelna. By uniknąć podejrzeń prowadzi ‘koczowniczy’ tryb życia zmieniając miejsce zamieszkania co 10 lat. Wreszcie w jej samotnym życiu pojawia się miłość.

Perspektywa nieśmiertelności z jednej strony jest kusząca nieprawdaż? Tyle zwiedzić, tyle zasmakować, zobaczyć i poznać… Długie życie to synonim barwnego, obfitującego w doznania czasu. Czy aby na pewno? Adeline staje przed problemami, z którymi żaden normalny człowiek się nie borykał: umierają wszystkie najbliższe jej osoby, a w pewnym momencie nawet własna córka musi udawać jej babcię by uniknąć podejrzeń. Nieśmiertelne życie  to również nieustanna ucieczka przed organami władzy, które za wszelką cenę chcą zbadać tę niesamowitą przypadłość. To co wydaje się być największym darem okazuje się być koszmarnym przekleństwem. ‘Wiek Adeline’ to pozycja obowiązkowa! Miły, przyjemny, piękny! Do tego skłania do refleksji nad przemijaniem.

2

 1. ‘Charlie’

Kolejny przykład filmu, który na dłużej zostaje w pamięci. Przyjemnie się ogląda. Film o dorastaniu, trudnych wyborach i prawdziwej przyjaźni. Tytułowy Charlie trafia do nowej szkoły i czuje się tam bardzo samotny. Po czasie zaprzyjaźnia się jednak z Parickiem i Sam. Wydawałoby się, że temat młodych, zbuntowanych nastolatków w amerykańskim kinie są tak pospolite, że nie można już liczyć na choćby odrobinę oryginalności. Otóż zaskoczę Was! ‘Charlie’ jest inny od wszystkich, które do tej pory widziałam.

1

 1. ‘Koneser’

Virgil Oldman zajmuje się wyceną dzieł sztuki. Nowe zlecenie przynosi jednocześnie fascynującą znajomość z kobietą zamykającą się przed światem w pokoju. Film pełen zagadek, tajemnic i emocji… Fascynujący! Ciężko oderwać wzrok. ‘Koneser’ już pojawił się kiedyś w kinoświnkowych ulubieńcach. Na długo zapada w pamięć, ja wciąż jestem nim zachwycona.

4

 1. ‘Wyznania gejszy’

Świat gejsz wciąż jest dla nas trochę tajemnicą dlatego film opowiadający o ich życiu nakręcono z niebywałym rozmachem. Jest romantycznie, czarująco. I nie szkodzi, że Ziyi Zhang i reszta aktorów jest mało znana. Reżyser Rob Marshall, znany z ‘Chicago’, stworzył przepiękny, a przy tym nieskomplikowany obraz. Mała dziewczynka zostaje sprzedana do domu gejsz, gdzie przechodzi niebywałą przemianę w słynną gejszę Sayuri. Pomimo spotykania wielu bogatych, wpływowych mężczyzn Sayuri znajduje prawdziwą miłość.

5

 1. ‘Miłość’

Prawdziwa miłość to w obecnych czasach towar deficytowy. Arcydzieło Michaela Hanakego jest hołdem dla długoletniej, pięknej miłości i bezgranicznego poświęcenia się drugiej osobie. George i Anne to małżeństwo z 50-letnim stażem, ale łączące ich uczucie nie osłabło ani trochę mimo upływu lat. Ich relacji nie jest w stanie nawet złamać pogarszający się stan zdrowia Anne…

3
Pisząc ten wpis zdałam sobie sprawę, że bardzo rzadko opisuję na KinoŚwince melodramaty. Nie wiem dlaczego, bo to naprawdę wartościowe filmy. Mam nadzieję, że podzielacie moje zdanie! Dajcie znać w komentarzach :).

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://emikol.pl/ Emilia Kołsut

  Widziałam wszystkie! Okazuje się, że jestem chyba fanką przygnębiających melodramatów 😀

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Hihihih, to chyba dobrze! To świetne filmy! :)

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Nie widziałam żadnego, więc chyba zatopię się w nostalgię jesiennych wieczorów. „Wyznania gejszy” zaliczyłam w wersji książkowej.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Ooo! Jak obejrzysz to daj znać jak Ci się podobał w porównaniu z książką :)))

 • http://pixelkolor.pl Jola (Pixel Kolor)

  Tytuły mi znane, ale żadnego nie widziałam. Choć może tylko kawałkami. W zasadzie pogoda za oknem skłania do oglądania filmów.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No dokładnie! :) Jestem tego samego zdania! :)

 • Michał13

  O wszystkich filmach słyszałem jednakże tylko jeden widziałem…
  Więc tu nie podyskutujemy, jednakże polecę od siebie francuski melodramat „Mon Roi” czyli od miłości do nienawiści. Ktoś widział? Ktoś zna? To niech da znać jak interpretujecie zakończenie!

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Dzięki za kolejną (na pewno świetną) polecajkę!!!!! :) :) :)
   A Ty bierz się za oglądanie moich (na pewno świetnych).

   • Michał13

    Tak właśnie zrobię… Bo na pewno są świetne

 • http://www.womanspace.pl WomanSpace

  Jeszcze żadnego z nich nie widziałam, ale chętnie obejrzę. Mam nadzieje, że uda mi się upolować je na Netflix :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No na pewno! I to w super jakości! :)))))

   • http://www.womanspace.pl WomanSpace

    Super 😉 Używam Netflixa dopiero od dwóch miesięcy, ale już nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez niego ;D

 • Homerka

  Chciałabym zobaczyć „Wiek Adeline” ale ciągle mi nie po drodze :( Przesłuchałam ścieżkę dźwiękową do tego filmu i domyślam się, że bez łez w trakcie oglądania się nie obejdzie :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Jest wzruszający. Ja rzadko płaczę na filmach ale nawet mi się łezka w oku zakręciła… :)

 • https://www.wypisana.pl Patrycja Kowalska | Wypisana

  Poszerzyłaś właśnie listę filmów, które muszę obejrzeć 😀

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Bardzo się cieszę!