1

Ach śpij kochanie

Tytuł oryginalny: Ach śpij kochanie

Rok produkcji: 2017

Gatunek: Kryminał

Ocena: 7/10

7

Jak wiecie (m.in. z tego wpisu- KLIK!) nie mogłabym mieszkać w Krakowie, ale mam wiele cudownych wspomnień z nim związanych i jest jedna rzecz, której Krakowowi odmówić nie można. To miasto ma w sobie klimat tajemnicy i atmosferę zagadki. Jest piękne i jednocześnie stale nieodkryte. Nic więc dziwnego, że tak chętnie staje się tłem dla kryminalnych historii.5

Władysław Mazurkiewicz to morderca, który zabija z zimną krwią, ale spotykając go na ulicy nikt z nas nie podejrzewałby, że mógłby skrzywdzić chociaż muchę. Nienaganny strój, elegancka fryzura i gesty to jego znak rozpoznawczy. Młody milicjant Karski odkrywa jednak powiązania kilkudziesięciu spraw o zabójstwo z jego osobą i próbuje udowodnić jego winę. Nie jest to jednak takie proste w socjalistycznej Polsce pełnej mniejszych i większych układów…

3

2

Po pierwsze i najważniejsze- obsada. W filmie zagrała cała śmietanka polskiego aktorstwa. Ciężko mi znaleźć wśród obsady kogoś, kogo bym nie lubiła. Chyra, Grabowski, Jakubik, Schuchardt, Linda, Gruszka i wielu, wielu innych świetnych aktorów, których dobrze widzieć na ekranie w takim składzie. Każdy z nich osobno to klasa sama w sobie, a razem tworzą po prostu mieszankę wybuchową. W pozytywnym tego stwierdzenia znaczeniu.

‘Ach śpij kochanie’ to bardzo dobry obraz socjalizmu. W czasach PRL-u zbrodnia była tematem tabu, a pojęcie seryjnego mordercy nie miało racji bytu. Władza nie mogła się przecież przyznać społeczeństwu, że takie rzeczy dzieją się tuż pod jej nosem… Kłamstwo, układy i poczucie niepokoju były wtedy na porządku dziennym. Do politycznej gry wkracza inteligentny milicjant, któremu etyka nie pozwala przejść obojętnie obok ewidentnych przesłanek o morderstwie.

4

Wiadomo, że Krzysztofowi Lang trochę brakuje do Macieja Pieprzycy i jego ‘Jestem mordercą’, albo Marcina Koszałki, twórcy ‘Czerwonego pająka’. ‘Ach śpij kochanie’ czerpie schematy z obu tych filmów, nie mniej jednak, podobnie jak one, jest dobrze nakręconym, osadzonym w komunistycznej Polsce kryminałem. Myślę, że najnowsza produkcja nie zapisze się w kanonach polskiego kina sensacyjnego, ale nie przeszkadza to, by okrzyknąć film jednym z lepszych polskich obrazów tegorocznej jesieni.

Polecam gorąco. Tytuł niewinny, ale ‘Ach śpij kochanie’ to sprawnie opowiedziana historia kryminalna, z wątkiem politycznym w tle. Tylko przypominam, że wciąż niezmiennie jestem ogromną fanką polskiego kina. I gwarantuję, że nie tylko patriotyzm przeze mnie przemawia. Tak, tak, tak!

PS. Mówiąc o innych kryminalnych historiach z Krakowa miałam na myśli m.in. ‘Uwikłanie’. Uwielbiam ten film!

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://pixelkolor.pl Jola (Pixel Kolor)

  Pierwsze słyszę o tym filmie. Lubię kryminały, może uda mi się go obejrzeć. Choć z drugiej strony nie lubię tego nowego, polskiego kina, ale warto dać szansę filmowi.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Zawsze warto! :))))))

 • http://www.womanspace.pl WomanSpace

  Oglądałam recenzję na temat tego filmu u Sfilmowanych na YT i opinie były dość niepochlebne, ale dzięki Twojej recenzji zobaczyła inny punkt widzenia, dlatego chyba jednak skusze się na obejrzenie tego filmu :) Dzięki!

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Super. Cieszę się! Ciekawe jaka będzie Twoja osobista opinia :)

   • http://www.womanspace.pl WomanSpace

    Jak obejrzę – dam znać 😉

    • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

     Czekam na wieści!! :)