11

Najlepszy

Tytuł oryginalny: Najlepszy

Rok produkcji: 2017

Gatunek: Biograficzny, Dramat, Sportowy

Ocena: 8/10

8

Wczoraj swoją premierę miał film ‘Najlepszy’. Pierwsze recenzje były bardzo optymistyczne, Złote Lwy na Festiwalu Filmów w Gdyni. Nic więc dziwnego, że pełna entuzjazmu wybrałam się do kina… I tu zaskoczenie. ‘Najlepszy’, jako pierwszy film od niepamiętnych czasów, przerósł moje najśmielsze oczekiwania. I jestem pewna, że na długo pozostanie w mojej głowie.

2

Jerzy Górski to człowiek, który w historii Polski zapisał się jako zwycięzca morderczego dystansu Double Ironman.  W naszym kraju jego historia nie jest praktycznie w ogóle znana, ale mam nadzieję, że po filmie ‘Najlepszy’ to się zmieni. Bo jego postać jest symbolem walki o marzenia mimo wszystko. Pokazuje, że nawet z najgłębszego dołu można wyjść, jeśli tylko ma się wiarę we własne siły, a dookoła siebie osoby, które pomogą zawalczyć o nowe, lepsze życie.

Prawdopodobnie pamiętacie jakim hitem kilka lat temu byli ‘Bogowie’ (KLIK!). Poprzeczka dla Łukasza Palkowskiego była więc dość wysoko postawiona. Moim zdaniem reżyser sprostał zadaniu na piątkę z plusem i stworzył kolejne arcydzieło. W iście hollywoodzkim stylu. W bardzo ciekawy sposób pokazuje on walkę Górskiego ze swoim drugim, ciemniejszym wcieleniem. Dzięki tym zabiegom wiemy dokładnie, co dzieje się w głowie głównego bohatera i możemy równolegle z nim przeżywać cały ten wewnętrzny dramat. Film działa na zmysły, szczególnie początkowe ujęcia ciemniejszej strony Legnicy, świata, o którym do tej pory nikt nie chciał mówić.

4

Plusów tego filmu jest wiele, ale rola Jakuba Gierszała wysuwa się na zdecydowane prowadzenie. Młody aktor, znany głównie z ‘Sali Samobójców’ w wielkim stylu pokazał na co go stać. Te gesty, mimika, ten spokój i zdecydowanie. Ja osobiście wróżę mu zwycięstwo podczas rozdania Orłów. Oprócz fenomenalnej kreacji głównego bohatera mamy świetną obsadę: Jakubika, Woronowicza, Gajosa, Cielecką, a spośród młodszej obsady Kamilę Kamińską w roli Ewy Meller, która już została doceniona na Festiwalu w Gdyniu.

1

Dla mnie ten film to jednak przede wszystkim przepięknie pokazana walka o marzenia. Wiem, że motyw sportowca próbującego osiągnąć sukces mimo przeciwności losu to dość powszechny motyw filmowy, ale postać Jerzego Górskiego jest wyjątkowa. Niezwykle inspirująca historia. Film pozwala uwierzyć, że skoro ON mógł, to MY też możemy bardziej, szybciej i prawdziwiej przeżyć nasze życie.

Myślę, że nikt nie będzie mi miał za złe jeśli powiem, że ‘Najlepszy’ to najlepszy polski film tego roku! Musicie to obejrzeć. I koniec.

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • Michał13

  Już chcę go obejrzeć… jednakże z tym najlepszym filmem to się trochę pospieszyłaś.
  Jeszcze z tydzień bym się powstrzymał… I nawet pójdę dalej. Stawiam 20zł (cena biletu) że jeśli zrobisz ankietę na swoim blogu to „Najlepszy” przegra z filmem „Cicha noc”.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Oki! To zobaczymy co Ci powiem jak obejrzę ‚Cichą Noc’ :)

   • Michał13

    Przyjrzyj się dokładnie zapisowi…
    Najlepszy film wg. czytelników KinoŚwinki.
    Jest to sprawiedliwy zakład, ponieważ „Złoty Lew” otrzymał film Piotra Domalewskiego natomiast „Najlepszy” wygrał Nagrodę Publiczności.

    Są to naprawdę dwa mocne filmy… a po opisie tego filmu nasuwa mi się motyw. Że dopóki nie dotrze się do mety, wszystko jest możliwe.

    Ps. Jeśli przegrasz to zawsze możesz zrobić jakiś konkurs gdzie wygraną będzie bilet do kina… Przyjmujesz wyzwanie?

    • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

     Zawsze! :)

     • Michał13

      Sfilmowani już wybrali „Cicha noc” wygrała.
      … Nawet padło tam zdanie że polecają obejrzeć go dwa razy.

      Teraz tylko o „Cichej Nocy”
      Osobiście na ten film jak i Twoją recenzję, wyczekuję jak na pierwszą gwiazdkę…

     • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

      Obiecuję, że wyrobię się przed pierwszą gwiazdką! :)))))0

 • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

  Po takiej recenzji jestem pewna, że będę pod wrażeniem:)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   !!!! Zdecydowanie! :) Będę polecać wszystkim, bo to przecudowny film! :)

 • http://pixelkolor.pl Jola (Pixel Kolor)

  Znowu zakasujesz mnie nową pozycją. I to taki kolejny przykład, że jeżeli film jest dobry, powinien być bardziej reklamowany.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Zgadzam się z Twoją opinią! :) Mam nadzieję, że się skusisz 😉

 • http://www.definiuje.pl Karolina

  Zastanawiałam się nad tym filmem, bo nie do końca jest to moja ulubiona kinowa odsłona aczkolwiek zwiastun zachęca, Twoja recenzja upewniła mnie, że warto się skusić :))

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Cieszę się, że Cię przekonałam, bo naprawdę WARTO! :)

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Czytałam wczoraj o tym filmie gdzieś i muszę go zobaczyć koniecznie!

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Daj znać po seansie :)

 • http://mavelo.pl/ weronika | mavelo

  Lubię takie filmy! Takie, które dają kopa do działania i pokazują, że za sukcesem zawsze stoi ciężka praca. I czasami ciężko nam sobie wyobrazić jak ciężka. Mam totalne zaległości w filmach, ale mam nadzieję, że w Święta uda się to nadrobić :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   WARTO!!! Motywacyjny kop gwarantowany! :)

 • http://meallyn.pl/ Meallyn

  Wybieram się jutro, już nie mogę się doczekać! Zobaczymy też jak tam Cicha Noc 😉

  • Michał13

   Tak z ciekawości. Który film zasługuje na tytuł najlepszego filmu polskiego 2017

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Super! :) Też jestem ciekawa tej Cichej Nocy, a dopiero w piątek idę :(((

 • Asia R.

  Najlepszy – to absolutnie najlepszy film tego roku :) Byłam niedawno, idąc nawet bez głębszego czytania o czym jest i jakie ma recenzje – i byłam tak zachwycona i samą postacią, i filmem (bez upiększaczy i zmiękczaczy, ostry uderzający obraz narkomanii i całkowitego dna człowieczeństwa i całkowita, choć niełatwa przemiana życia), że film ode mnie dostał 10/10 i ,,serce” jako ulubiony. Do dziś jednak nie mogę uwierzyć, jak po 13 latach narkomanii i wyniszczania organizmu można po kolejnych 6 latach treningu, w wieku 36 lat dokonać CZEGOŚ TAKIEGO (Górski tyle w rzeczywistości miał lat gdy pokonał Double Iron Mana). Zdolności regeneracyjne organizmu ludzkiego są jednak niezbadane. Cieszę się, że nie tylko ja się zachwyciłam ,,Najlepszym”! :) Buziaki i uściski Anulka ;*