111

Zakazane piosenki

Tytuł oryginalny: Zakazane piosenki

Rok produkcji: 1946

Gatunek: Dramat, Wojenny, Muzyczny

Ocena: 8/10

8

Pisałam Wam już niejednokrotnie ( a właściwie podkreślam to w co drugim wpisie), że jestem ogromną fanką filmów polskiej produkcji. Nie byłabym sobą gdybym w dniu dzisiejszego Święta Narodowego nie poleciła Wam jakiegoś cudownego  polskiego filmu. Przyznam, że miałam niemały dylemat… Czy rekomendować coś współczesnego, co umili Wam wolną od pracy sobotę, czy może dramat, który porusza ważne dla Polaków tematy… Postanowiłam jednak całkowicie zdać się na Wasz patriotyzm i polecić absolutne arcydzieło z 1947 roku „Zakazane piosenki”. Bo jeśli ktoś tego filmu jeszcze nie widział, to dziś jest dzień idealny na to, żeby go zobaczyć.

4qqktkqTURBXy83ZTQxMWJmNDU5M2MzZmU2M2E2ODQ5NjA3MWMxNzk0ZC5qcGVnkpUDAEfNB9DNBGWTBc0DIM0Bwg

Bohaterem i jednocześnie narratorem filmu jest Roman Tokarski- muzyk, który opowiada przyjacielowi swoje wojenne losy. Historia tego, jak po wybuchu wojny zakłada orkiestrę i wspólnie z siostrą Haliną walczy w Podziemiu.

„Zakazane piosenki” są pierwszym powojennym filmem fabularnym i oczywiście nie jest idealny od strony technicznej, ale czuć w nim wiarę, nadzieję i przekonanie o wzniosłości. Mnie to bardziej przekonuje niż dzisiejsze, wielko budżetowe produkcje. To film z duszą. Dopełnieniem klimatu tamtych czasów są czarno-białe obrazy, co ja w filmach po prostu uwielbiam.

125354.1

Na podziw zasługują fenomenalne role przede wszystkim Danuty Szaflarskiej, ale też Jerzego Duszyńskiego. Twórcy filmu Leonard Buczkowski i Ludwik Starski bardzo musieli się natrudzić, żeby film w ogóle trafił do publiki. W tamtych czasach to cenzura decydowała co zobaczą Polacy.

1200x977_ki4d5y

Tematyka filmu nie jest związana z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości w 1918 roku. Zależało mi jednak, by polecić Wam film, w którym jest mnóstwo POLSKOŚCI. Myślę, że nie będę gołosłowna jeśli powiem, że „Zakazane piosenki” są w tej kwestii w ścisłej czołówce.

Źródło zdjęć (Internet) 

 • http://wolniej.com.pl Aleksandra Jedlińska

  Oczywiście sobie zapisuję :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Cudownie! Daj znać jak obejerzysz 😉

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Obejrzałam je dwa dni później – gdy dowiedziałam się, że zmarła Alina Janowska. Jakoś tak od razu na myśl mi przyszła jej rola, ten film i oglądałam.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Wielka strata ;(

 • http://mavelo.pl/ weronika | mavelo

  „film z duszą” <3
  Nie ogladałam, ale na pewno nadrobię. I uwielbiam to, że polecasz polskie filmy :) Zwłaszcza te stare, te z niepowtarzalnym klimatem.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Cudownie. Dziękuję Ci Kochana za te słowa! 😉