44

Cicha noc

Tytuł oryginalny: Cicha noc

Rok produkcji: 2017

Gatunek: Dramat, Komedia

Ocena: 7/10

7

Pozostajemy w klimacie świątecznym, ale dziś będzie dużo bardziej poważnie… Dziś będzie o ‘Cichej nocy’. Święta w rytmie ‘Last Christmas’ i pachnące pierniczkami z lukrem na chwilę odchodzą na bok, bo tym razem na ekranie najbardziej ‘brutalny’ obraz Bożego Narodzenia, jaki kiedykolwiek widziałam.

2

Adam od kilku lat pracuje w Holandii. Nieoczekiwanie wraca do rodzinnej wsi na święta. Spędzenie Bożego Narodzenia z bliskimi to jednak nie jedyny powód przyjazdu chłopaka. Sprawy dodatkowo komplikują się, gdy na wigilijnym stole pojawia się alkohol. Wtedy wieczerza przybiera nieoczekiwany obrót.

‘Cicha noc’ to zdobywca głównej nagrody na festiwalu w Gdyni. Twórca filmu Piotr Domalewski to człowiek, który zdecydowanie namiesza jeszcze w polskiej kinematografii. Nie szokuje tak bardzo jak Vega i jego ‘Botoks’, nie jest tak przeraźliwie ‘niesmaczny’, ale wciąż bardzo prawdziwy. Film obnaża wszystkie przywary klasycznej polskiej rodziny, a nawet momentami zniekształca rzeczywistość. Domalewski w wielkim stylu wyśmiewa małe słabostki Polaków i  jeśli można w tym dostrzec skłonność do przesady, to przecież zadaniem filmu jest wzbudzać emocje.

1

W ‘Cichej nocy’ dzieje się bardzo dużo. Akcja pędzi jak szalona, nie można się na tym filmie nudzić ani minuty. Twórca mnoży wątki i intrygi, ale zgrabnie sprawdza czy aby fabuła nie wymyka się spod kontroli. Oprócz Piotra Domalewskiego na ogromne brawa zasługuje świetna obsada. Dawid Ogrodnik (który skradł moje serce rolą w ‘Chce się żyć ‘(KLIK!), Arkadiusz Jakubik, Paweł Nowisz w genialnej kreacji Dziadka i wielu, wielu innych aktorów wykonali kawał dobrej roboty.

Nie da się uniknąć porównań pomiędzy ‘Najlepszym’ (KLIK!) i ‘Cichą Nocą’… Ja też muszę zająć jakieś stanowisko. Powiem Wam, że nawet jeśli wielu krytyków mówi, że ‘Najlepszy’ może momentami przybierać postać męczącej mowy coachingowej, to dla mnie jego seans był największym kopem motywacyjnym od dłuższego czasu. W moim osobistym kinoświnkowym rankingu to ‘Najlepszy’ zajmuje wyższy stopień podium. Może dlatego, że idąc na ‘Cichą noc’ spodziewałam się prawdziwego arcydzieła. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że polska kinematografia podnosi się z kolan, ba! stoi dumnie! Powstają coraz to wspanialsze filmy i będę Wam powtarzać do znudzenia, że w Polsce też się DA!

5

3

‘Cicha noc’ to pozycja obowiązkowa w filmowym grudniu. O ile ‘Listy do M.’ (KLIK!) mają nas wzruszać i bawić, o tyle ‘Cicha noc’ ma uczyć, uświadamiać i pokazywać prawdę o polskim społeczeństwie. Dajcie znać w komentarzach co sądzicie o tym filmie i jak oceniacie go w porównaniu z ‘Najlepszym’ . Bardzo jestem ciekawa Waszych opinii.

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • kamil

  „ma uczyć, uświadamiać i pokazywać prawdę o polskim społeczeństwie” błagam… już Botoks pokazał „prawdę o służbie zdrowia” co niektórzy twierdzili a Ty piszesz coś takiego. Filmy fabularne mogą bawić ale nie uczyć i pokazywać prawdę, to nie dokumenty. Pewnie chciałaś powiedzieć coś innego ale ubrałaś w słowa inaczej i wyszło bardzo niefortunnie. Film pokazuje fikcyjna wizję czegoś tam i co niektórzy mogą się w tym odnajdywać i widzieć jakiś obraz własnej lub otaczającej rzeczywistości ale nie prawdę. Pozdrawiam i więcej rozwagi.

  • Michał13

   A od kiedy filmy fabularne nie mogą uczyć czy pokazywać prawdy. Co staje na przeszkodzie? Pomijając już fakt że każdy ma swoją prawdę… Film fabularny może być wnikliwą obserwacja dającą do myślenia gdzie tymczasem tak zwany „prawdziwy” film dokumentalny zwykłą propagandą. Idąc dalej twoim tokiem myślenia, to twórczość Juliana Tuwima może nas co najwyżej bawić, a wiersz „Do prostego człowieka” jest tylko tylko fikcyjną wizją świata.

   • kamil

    No stary, film jest fikcją, grają w nim aktorzy którzy „grają” nie pokazują czegoś prawdziwego tylko udają wg scenariusza który ktoś napisał. Sama ta zasada, że robisz coś udając za kasę powoduje, że nie jest to prawda. Nie da się odtworzyć wigilii przed kamerą z cięciami, to jest zagrane. Wygląda jak, ale nie jest. Jak pisałem, może być odzwierciedlaniem rzeczywistości w dość wysokim stopniu ale nie prawdą. Dobrze napisałeś, wnikliwą obserwacją dającą do myślenia ale wciąż nie prawdą. Mnie drażni gdy ktoś mówi że „film pokazuje prawdę o…” a mówi tak to bo uznał że pokazuje i wstawia sobie słowo „prawda” bo ono ma moc. Idźcie do kina na Listy do M i śmiejcie się jak dzieciak kradnie i kłamie dla wyższego dobra, super, czysta prawda, puście takie zachowanie swojego dziecka płazem bo jak było w filmie o skrzywionym mikołaju to trzeba tak robić, przecież prawda. Podejrzewam, że wszystko rozbija się o semantykę i dobór odpowiednich określeń na wyrost lub by wzbudzić jakieś konkretne emocje. A „prawda”, to bardzo kiepski wybór…

    • Michał13

     Oczywiste że film to jedynie fikcja jednakże może pokazywać prawdę… Jeśli zrobisz czy raczej „zagrasz” jak np z drzewa spadają jabłka… I tym drzewem oczywiste będzie jabłonka to pokażesz prawdę tylko „sztucznie odtworzoną”.
     Pomimo że rozumiem twój tok rozumowania to będę bronił zdania „ma uczyć, uświadamiać i pokazywać prawdę o polskim społeczeństwie” i to z prostej przyczyny. Bez świata „fikcyjnego” nie da się nakręcić Wigilii Polaków… Można jedynie ukrytą kamerą nagrać wigilię „Kowalskich” ale nie Polaków.

     • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

      Dziękuję Wam Panowie za tę konstruktywną dyskusję. Nie miałam niczego złego na myśli :). Masz rację Kamilu, że może dobór słów nie do końca trafiony, bo jakby się tak zastanowić to na przykład moja rodzinna wigilia zupełnie tak nie wygląda. Więc dla mnie to NIEPRAWDA, zawsze są wyjątki, ale nie musisz się doszukiwać drugiego dna. Mówiąc, że to prawda o Polakach nie chciałam tu kogoś obrażać, bo mam wrażenie, że tak to odebrałeś. :) Niepotrzebnie :)

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Nie widziałam ani jednego, ani drugiego filmu, ale mam zamiar zobaczyć oba i potem wrócę podzielić się swoją refleksją :)

  • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

   I trochę mnie tylko druzgocze to, że zawsze jak pokazujemy prawdę o polskim społeczeństwie, to nie można pominąć wątku alkoholowego.

   • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

    Też mnie to martwi…. Święta z filmu to nie są święta jakie ja znam :)

 • http://pixelkolor.pl Jola (Pixel Kolor)

  Ciekawi mnie ten film, ale nie na tyle, aby poszła na niego do kina. Jednak nie mam zaufania do polskich filmów.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No niestety nie mają zbyt dobrej opinii….

 • http://www.venilakostis.com/ venila

  Dopisuję do listy filmów, które powinnam obejrzeć jeszcze w tym roku :)

 • http://do-utratytchu.blogspot.com/ Ola Dob.

  Ten film „chodzi” za mną od dłuższego czasu i koniecznie muszę go obejrzeć!