11

Twój Vincent

Tytuł oryginalny: Loving Vincent

Rok produkcji: 2017

Gatunek: Animacja, Dramat, Kryminał

Ocena: 8/10

 

8

Na swój wielki KinoŚwinkowy powrót przygotowałam niesamowity film, który, mam nadzieję, będzie tegorocznym laureatem Oscara w kategorii film animowany. Mowa oczywiście o naszej perełce. Proszę Państwa, przed Państwem ‘Twój Vincent’, a właściwie NASZ!

3

Postać Vincenta van Gogha jest zapewne wielu z Was dobrze znana, chociażby z lekcji Wiedzy o Kulturze. Za życia sprzedał jeden obraz i popełnił samobójstwo. Biografia pełna wzlotów i upadków, zakończona tragiczną śmiercią. Bardzo podoba mi się konstrukcja filmu. Akcja rozgrywa się rok po śmierci artysty. Odnaleziony zostaje list do brata malarza- Theo, do którego pisał codziennie. Doręczenie ostatniego listu to jednocześnie podróż do miasteczka, w którym Vincent spędził ostatnie miesiące życia, a także najprostsza droga do zrozumienia emocji, które nim targały.

Nie od dziś wiadomo, że jestem wielką patriotką. Ale to nie patriotyzm przeze mnie przemawia, kiedy typuję ‘Twojego Vincenta’ na zdobywcę Oscara. Zwyczajnie czegoś takiego jeszcze nie było. 125 malarzy, 65 tysięcy obrazów, malowanych klatka po klatce. Wszystko po to by uzyskać niesamowity efekt znany z postimpresjonistycznych obrazów Vincenta van Gogha.

Muszę przyznać, że fabuła filmu nie jest powalająca. Obejrzałam innych kandydatów do otrzymania najbardziej prestiżowej nagrody w przemyśle filmowym i ‘Coco’ czy ‘Balerina’ zaciekawiły mnie mocniej, ale żaden z tych filmów nie zrobił na mnie tak piorunującego wrażenia jak ‘Twój Vincent’. Klasycznych animacji są tysiące, a ogrom pracy, jaki wykonali twórcy przy realizacji przedsięwzięcia zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie. Film, który w żadnym wypadku  nie jest drogą na skróty, tylko symbolem wytrwałości i samozaparcia. Wizualnie film wypada świetnie i jest ucztą nie tylko dla kinomaniaków, ale także dla wielbicieli malarstwa.

4

2

ps. Mimo moich wcześniejszych deklaracji nie zablokowałam dotychczas funkcji dodawania komentarzy, więc zachęcam do wyrażania swoich opinii pod postem. Wiem, że jestem niesłowna, ale po moim ostatnim wpisie posypała się lawina wiadomości, by tego nie robić. Tak właściwie zdecydowaliście za mnie :P. Dziękuję Wam serdecznie za okazane wsparcie. Jesteście niesamowici! Dzięki Wam chce mi się JESZCZE BARDZIEJ!!!

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://pixelkolor.pl Jola (Pixel Kolor)

  O filmie tylko słyszałam, nie oglądałam. Ciekawi mnie, ale nie było to tak silne, aby poszła go obejrzeć.

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Słyszałam już tyle zachwytów nad tym filmem, że będę musiała go koniecznie zobaczyć. Super, że w kinematografii wciąż mamy coś do powiedzenia na świecie.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Dokładnie! Też napawa mnie to optymizmem. Zresztą ja jestem wielką fanką polskiej kinematografii. A wczoraj w Berlinie Małgorzata Szumowska dostała Srebrnego Niedźwiedzia za film ‚Twarz’ słyszałaś?? :)

 • http://blonparia.blogspot.com/ Blonparia

  Słyszałam o tym filmie, ciekawi, ale jakoś nie przemawia do mnie to aby go obejrzeć i się przekonać jaki on jest :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Może kiedyś się zdecydujesz w luźny wieczorek :)

 • http://www.kobietytomy.pl Dorota z kobietytomy.pl

  Jeszcze nie oglądałam, choć czytałam wiele dobrego…

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   ma świetne recenzje! 😉

 • http://wolniej.com.pl Aleksandra Jedlińska

  Hmm, ciągle go nie widziałam!

 • http://meallyn.pl/ Meallyn

  Cudowny film, podziwiam wkład i zaangażowanie autorów. Mimo, ze życzyłam mu jak najlepiej byłam pewna, że Oscara nie wygra, bo tymi nagrodami od wielu lat rządzi Disney. I obojętnie jak piękne są jego bajki (bo nie można ukryć, że są) to mam wrażenie, że rok w rok są na tym samym poziomie. A Vincent jest czymś zupełnie innym, nowatorskim, ciekawym. No szkoda, bo zasłużył, chylę czoła przed autorami :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Zgadzam się absolutnie!!!! :)