55

Jestem najlepsza. Ja, Tonya

Tytuł oryginalny: I, Tonya

Rok produkcji: 2017

Gatunek: Biograficzny, Dramat, Sportowy

Ocena: 8/10

8

Zima to zdecydowanie nie jest moja ulubiona pora roku, a początek roku miałam jakiś taki mało przyjemny. Kompletnie nie przyjmuję do wiadomości, że przed nami jakieś załamanie pogody. Cieszę się bardzo, że w natarciu wiosna, że mrozy wreszcie odpuszczą i słychać już pierwsze ptasie świergoty. Ani się obejrzałam, a tu już połówka marca, tydzień temu obchodziliśmy Dzień Kobiet. I to o kobietach będzie właśnie dziś.

1

Filmów dla pań i o paniach jest mnóstwo. Dobry temat, studnia bez dna. Bo każda z nas ma różne oblicze, zachowania, wartości, zalety i  wady. Obecnie w kinach można zobaczyć kilka produkcji o tzw. kobietach sukcesu (np. ‘Czerwoną Jaskółkę’, którą polecam, albo ‘Kobietę sukcesu’, której zdecydowanie nie polecam!!!). Ja chciałabym Wam jednak napisać o ‘Jestem najlepsza. Ja, Tonya’.

Film opowiada historię zjawiskowej Tonyi Harding- pochodzącej z USA łyżwiarki figurowej. Oprócz ogromnego talentu Tonya miała niewątpliwie silny charakter i skłonność do kontrowersyjnych zachowań. Kobieta, która dla walki o olimpijskie medale jest w stanie poświęcić wiele, wszystko!

Odgrywająca tytułową rolę Margot Robbie (nominowana do Oscara) zagrała świetnie, ale jest przyćmiona blaskiem innej gwiazdy- występującej na drugim planie Allison Janney, która za swoją wyśmienitą kreację otrzymała Oscara, dla najlepszej drugoplanowej roli kobiecej. Janney w roli chorobliwie ambitnej matki, która posiadała ciekawy sposób motywowania wypada wyśmienicie.

2

3

Scenarzyści mieli ułatwione zadanie, bo historię napisało samo życie. Oni jedynie ubrali ją w ładne słowa, podkręcili tempo i dodali trochę pikanterii. Mówi się, że biografie są nudne. Zdecydowanie NIE TA! Bo Margot Robbie miała tak barwne życie, że nie sposób się nudzić, chce się tylko chłonąć każdą sekundę i próbować zrozumieć motywy tych zachowań. Tonya to postać wielowymiarowa, niezwykła pod każdym względem: arogancka i bezczelna, ale też utalentowana i konsekwentna. Tocząc walkę z konserwatywnym sportowym środowiskiem, które nie mogło zaakceptować jej odmienności, z matką, która zamiast wspierać i widzieć potencjał, na każdym kroku krytykowała poczynania córki, z porywcznym mężem i wreszcie, a może i najważniejsze-  samą sobą.

Smaczku dodają fragmenty przepięknych układów jazdy figurowej i muzyka. Niestety nie do końca spodobał mi się sposób przedstawienia akcji. Sceny fabularne poprzeplatane wstawkami dokumentalnymi z komentarzem głównych bohaterów. Mimo wszystko polecam! :) Jak dla mnie ciekawy film o dążeniu do wyznaczonych celów niekoniecznie prostą ścieżką.

4

ps. Nie komentowałam jeszcze wyników Oscarowej Gali, ale zbyt wiele nie mam do powiedzenia. Chyba jedynie to, że im jestem starsza, tym mniej rozumiem decyzje jury. Mi ‘Kształt wody’ kompletnie się nie podobał, a według komisji to najlepszy film na tegorocznym rozdaniu… no cóż. Być może jestem po prostu na to wszystko za głupia. Ale jedno jest pewne i niezmienne! Kocham filmy i wciąż będę o nich pisać, nawet jeśli moje opinie odbiegają od opinii członków jury z Hollywood. Buźka!

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://krolowa-karo.pl Karolina Krawczyk

  Pamiętam doskonale tę historię sprzed lat. Jestem ciekawa, jak to co pozostało w mojej głowie z tamtego czasu ma się do filmu. Obejrzę więc na pewno, aby skonfrontować ze swoimi odczuciami.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Super! :) Ja niestety nie mam prawa pamiętać :)

 • http://www.madziof.pl/ Magdalena I Madziof.pl

  Widziałam ten film i zdecydowanie zostawił ślad w mojej głowie.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Fajnie to słyszeć :)

 • http://pixelkolor.pl Jola (Pixel Kolor)

  Widziałam ten film i bardzo mi się spodobał. Człowiek też trochę poszukał i okazuje się, że mieli spory problem ze znalezieniem kogoś do scen ze skokiem. Akurat nagrania w złym terminie się zbiegły, każdy bał się o kontuzję. Poza tym już zupełnie inaczej się skacze, inaczej teraz są liczone punkty na zawodach.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No widzisz, a ja tego nie wiedziałam. Dzięki za info :))))