33

Życzenie śmierci

Tytuł oryginalny: Death Wish

Rok produkcji: 2018

Gatunek: Sensacyjny

Ocena: 8/10

Przykro mi to pisać, ale ostatnio trochę mnie rozczarowuje kinowy repertuar. Albo zbierający zaskakująco dobre opinie film o psach, którego trailer mnie osobiście przeraża, albo momentami niesmaczna komedia ‘Taxi 5’, a do tego kilka horrorów, których szczerze nie cierpię. I pośród tego wszystkiego (i filmów, które już oglądałam, opisałam Wam, albo oszczędziłam mojej opinii) jawi się ON: Bruce Willis w remake’u ‘Życzenia śmierci’.

4

Paul Kersey to chirurg, szczęśliwy mąż i ojciec. Jego życie jest ustabilizowane na każdej płaszczyźnie. Pewnego dnia członkowie zorganizowanej grupy przestępczej brutalnie atakują żonę i córkę Paula. Gdy policja zawodzi, zdesperowany mężczyzna postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość.

Przyznam się, że nie oglądałam pierwowzoru i dlatego mi z pewnością film podobał się bardziej niż komuś, kto tę historię już znał. Nowa odsłona ‘Życzenia śmierci’ podobno wygląda kropka w kropkę jak swój oryginał i nie wnosi nic nowego i świeżego do fabuły. Ja wiem jedno- potrzebowałam właśnie takiego thrillera w starym stylu i dostałam go!

W główną rolę wcielił się Bruce Willis, którego dawno już nie było widać w żadnym filmie jeśli nie liczyć krótkiego epizodu w ‘Split’ (KLIK!). Moim zdaniem aktor wypadł świetnie i zdecydowanie przyćmiewa inne gwiazdy z obsady. Męska część widowni może natomiast się ze mną nie zgodzić, bo młodziutką aktorkę grającą córkę Paula-  Jordan Kersey (Camila Morrone) również dobrze się ogląda :).

3

Film porusza ważne, bardzo aktualne (szczególnie w USA) tematy: dostęp do broni, rosnąca przestępczość. Film daje do myślenia, szczególnie na temat etyki zawodu lekarza: czy osoba, której zadaniem i misją jest ratować ludzkie życie może bezkarnie zabijać? Gdzie jest granica pomiędzy tym co dobre, a tym co słuszne. Co z zemstą?

Nie jest moim celem doszukiwać się tutaj różnic i podobieństw do ‘Życzenia śmierci’ z 1974 r. i oceniać film pod tym kątem. Mi się podobało! Jest brutalnie, ale nie w nachalny sposób. Są emocję i kilku świetnych charyzmatycznych aktorów. Jestem na tak!

Ps. W sumie to  i tak jedna z najlepszych propozycji w obecnym kinowym repertuarze, nie?

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://pixelkolor.pl Jola (Pixel Kolor)

  Tytuł mi coś mówi, chyba ten film widziałam, ale starą wersję,oczywiście. Za dużo tych tytułów do spamiętania.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Ja też muszę zapisywać :)

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Nie widziałam starej wersji tego filmu, ale Bruce’a Willisa na ekranie chętnie zobaczę.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   super, zachęcam :)

 • http://www.rozdomowiona.pl Rozdomowiona

  Ciekawa propozycja :) A ostatnio faktycznie dawno nie byłam w kinie, nic mnie nie zachęciło.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Super! :) cieszę się!

 • http://www.eobrazy.cal24.pl Eobrazy N-Hope

  Nie bądźmy od razu takimi pesymistami co do obecnego repertuaru 😉 Z mojego punktu widzenia kwiecień/maj/czerwiec nie są złe 😉 Avangers, Deadpool 2 i oczywiście Jurassic World 2 – czyli masa sentymentów, trochę świeżych wspomnień i zauroczeń oraz nawiązanie do filmu mojego dzieciństwa 😉 ale, Brucem Willisem nigdy nie pogardzę 😉

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Niestety nie jestem jakąś ogromną fanką Marvela więc dla mnie niestety słabo :( Ale wierzę, że idzie lepsze! :)