24

5 filmów o pokonywaniu własnych słabości

W najbliższą niedzielę startuję w wałbrzyskim półmaratonie. Nie jest to mój pierwszy bieg, ale przyznam się Wam, że ogromnie się boję. Nie chcę się Wam żalić jak bardzo nieprzygotowana i słaba się czuję, albo, że zapowiadana prognoza pogody z pewnością nie ułatwi pokonania ponad dwudziestokilometrowego dystansu. Piszę to po to, żeby oznajmić, że dobrze jest mieć w takich chwilach motywujące filmy. Dziś wybrałam dla Was (a właściwie dla siebie) 5 bohaterów, którzy nigdy nie poddali się w drodze po marzenia. Czeka mnie chyba milion kroczków, ale wiem, że będzie warto.  Trzymajcie kciuki!

 1. ‘Whiplash’

Może mało sportowy przykład na początek, ale dla mnie ten film to arcydzieło, które każdy powinien zobaczyć! Andrew to wirtuoz perkusji, uczeń jednego z najlepszych liceów muzycznych w Stanach Zjednoczonych. Pewnego dnia jego grę słyszy nauczyciel Terence Fletcher i zaprasza go na próbę swojego prestiżowego zespołu jazzowego. Bycie członkiem tego zespołu to zarówno sukces jak i pasmo upokorzeń i nieustannej walki. ‘Whiplash’ to wojna charakterów: po jednej stronie niezłomny, uparty młodzieniec, który nie zawaha się przed niczym w drodze na szczyt, z drugiej- bezwzględny, znęcający się psychicznie nad uczniami nauczyciel. Niesamowicie motywujący dramat psychologiczny.

2

 1. ‘Za wszelką cenę’

 30-letnia Maggie (Hilary Swank) marzy, by trenować boks. Jest niesamowicie utalentowana, ale nie wierzy w siebie. Zgłasza się do wybitnego trenera (w tej roli Clint Eastwood), który jednak nie zamierza pomóc dziewczynie w karierze. Po pierwsze dlatego, że nie trenuje kobiet, a po drugie dlatego, że uważa, że Maggie jest już ‘za stara’ ma uprawiania sportu. Uparta Maggie nie daje jednak za wygraną i wkrótce Frankie staje się dla niej kimś więcej niż tylko trenerem- mentorem, wzorem, kimś ‘na kształt’ ojca.

5

 1. ‘Najlepszy’

 Film, który w zeszłym roku był moim największym kinowym zaskoczeniem. Jerzy Górski to człowiek, który w historii Polski zapisał się jako zwycięzca morderczego dystansu Double Ironman.  W naszym kraju jego historia nie jest praktycznie w ogóle znana, ale mam nadzieję, że po filmie ‘Najlepszy’ to się zmieni. Bo jego postać jest symbolem walki o marzenia mimo wszystko. Pokazuje, że nawet z najgłębszego dołu można wyjść, jeśli tylko ma się wiarę we własne siły, a dookoła siebie osoby, które pomogą zawalczyć o nowe, lepsze życie.

3

 1. ‘Jestem najlepsza. Ja, Tonya’

Film opowiada historię zjawiskowej Tonyi Harding- pochodzącej z USA łyżwiarki figurowej. Oprócz ogromnego talentu Tonya miała niewątpliwie silny charakter i skłonność do kontrowersyjnych zachowań. Kobieta, która dla walki o olimpijskie medale jest w stanie poświęcić wiele, wszystko!

Odgrywająca tytułową rolę Margot Robbie (nominowana do Oscara) zagrała świetnie, ale jest przyćmiona blaskiem innej gwiazdy- występującej na drugim planie Allison Janney, która za swoją wyśmienitą kreację otrzymała Oscara, dla najlepszej drugoplanowej roli kobiecej. Janney w roli chorobliwie ambitnej matki, która posiadała ciekawy sposób motywowania wypada wyśmienicie.

Tonya to postać wielowymiarowa, niezwykła pod każdym względem: arogancka i bezczelna, ale też utalentowana i konsekwentna. Tocząc walkę z konserwatywnym sportowym środowiskiem, które nie mogło zaakceptować jej odmienności, z matką, która zamiast wspierać i widzieć potencjał, na każdym kroku krytykowała poczynania córki, z porywcznym mężem i wreszcie, a może i najważniejsze-  samą sobą.

4

 1. ‘Dzika droga’

 Nie kusi Was czasem by rzucić wszystko i uciec gdzieś daleko? Żeby pozostawić strach i własne słabości i zmierzyć się z tą bardziej odważną częścią samych siebie? Bohaterką filmu ‘Dzika droga’ jest Cheryl Strayed. Kiedy zaczyna tracić grunt pod nogami postanawia przemierzyć samotnie pustynię Mojave niebezpiecznym szlakiem Pacific Crest Trail. Nie straszne są jej węże, robaki i krwawe otarcia na całym ciele. Wytrwale wędruje by wreszcie uporać się ze swoim pogmatwanym życiem. Tu nawet bardziej niż o podróż z ciężkim plecakiem i otarciami na nogach, chodzi o podróż w głąb siebie, odnalezienie życiowych priorytetów i cieszenie się tym, co nas spotyka.

43

Miło było wrócić do serii ‘5 filmów na…’. Muszę koniecznie wrócić z tym cyklem, bo życie to momenty i dobrze mieć na każdy ten moment odpowiednią filmową odskocznię. Trzymajcie za mnie kciuki w niedzielę i nigdy się nie poddawajcie!

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • http://pixelkolor.pl Jola | Pixel Kolor

  Tytuły znam, ale chyba żadnego filmu nie oglądałam. Ewentualnie jakieś kawałki „Za wszelką cenę”, tak z opisu kojarzę.

 • https://czasdlasiebie.pl/ Marta

  właśnie takich tytułów, dających kopa, potrzebowałam! dzięki!

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Cieszę się! ;*

 • http://www.lawyerka.pl lawyerka

  Tyle dobrego słyszałam o „Najlepszym”, koniecznie muszę ten film zobaczyć. Zwłaszcza, że o Jerzym Górskim pierwszy raz usłyszałam właśnie dopiero przy okazji tego filmu, a wydaje mi się, że to naprawdę ciekawa historia. Masz rację, że praktycznie u nas nieznana. Miałam pisać powodzenia w półmaratonie, ale po dacie widzę, że już prawdopodobnie po nim. Mam nadzieję, że dobrze poszło!

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Dzięki! A ‚Najlepszy’ zobacz koniecznie :)

 • http://meallyn.pl Martyna

  Świetne filmy, uwielbiam każdy z nich na swój sposób! Ostatnim obejrzanym przeze mnie był właśnie Za Wszelką Cenę i zakończenie sprawiło, że nie chciał wyjść z mojej głowy przez tydzień :)

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Z Twojego zestawu widziałam tylko „Za wszelką cenę”. Ale fajnie, że przypomniałaś mi o tych filmach, bo może sobie dzisiaj obejrzę „Dziką drogę”. Mam ja w planach już od dawna.

 • http://www.polenka.pl/ Magdalena | Polenka.pl

  Jak to możliwe, że oglądałam tylko Whiplash? Będę nadrabiać zaległości, jesienne wieczory będą na to idealne :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No to masz już propozycje na 4 wieczorki :) Buziaki!

 • http://www.makehappylife.pl Make Happy Life

  Chętnie obejrzałabym film Dzika droga. Po Twoim skrócie na pewno byłabym zachwycona :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Cieszę się! :)