22

Juliusz

Tytuł oryginalny: Juliusz

Rok produkcji: 2018

Gatunek: Komedia

Ocena: 7+/10

7

Do tej pory na dźwięk imienia Juliusz stawał mi przed oczami obraz Cezara w wieńcu z liści laurowych, albo naprędce przypominałam sobie najwybitniejsze dzieła Słowackiego. Od wczoraj do grona wspaniałych dołączył Juliusz Chlebowski- główny bohater filmu, który pozwolił mi uwierzyć na nowo w polską komedię.

4

Historia nauczyciela plastyki, życiowego fajtłapy, ale też człowieka o wielkim talencie. Przytłoczony znienawidzoną pracą, nałogiem ojca i realiami dorosłego życia zatracił w sobie pasję, motywację i jakąkolwiek chęć do działania. Pewnego dnia na drodze staje Dorota. Pani weterynarz w ciąży, która na zawsze uleczy jego podejście do życia. Na drugim planie ojciec- Juliusz senior- zwariowany artysta malarz uzależniony od alkoholu i kobiet. Będzie wesoło, obiecuję.

Jak wiecie jestem wielką fanką polskich filmów. Od początku istnienia KinoŚwinki z uporem maniaka powtarzam, że wśród naszych narodowych produkcji można znaleźć perełki na miarę Hollywoodu. Przyznam jednak, że jeśli chodzi o komedie to zawsze czegoś mi brakowało. Tak jak pisałam na wstępie, ‘Juliusz’ przywrócił mi wiarę w ten gatunek. Jeśli lubicie klimat filmu ‘Dzień świra’ to z pewnością nie będziecie zawiedzeni. Groteskowy, wyśmiewający przywary Polaków w inteligentny sposób. Scenariuszem zajęli się mistrzowie stand-upu (Abelard Giza, Kacper Ruciński, Kamil Śmiałkowski). Ja przyznam, że kabarety nie należą do mojej ulubionej formy rozrywki, ale na filmie bawiłam się jak nigdy.

3

1

Na ogromny plus zasługuje obsada filmu. Mecwaldowski jako sfrustrowany nauczyciel, genialny Peszek w roli szalonego dziadka i urocza Smołowik. Oprócz nich ciekawe role poboczne i epizodyczne. Wszystkie dobrane z największą uwagą – od łysego sąsiada po liczne kochanki Juliusza seniora.

Powiem Wam, że dawno nie było w polskim kinie czegoś równie ciekawego. Odrobinę wulgarnego, zabawnego i momentami wzruszającego. Jest też kilka celnych wniosków wyciągniętych na podstawie obserwacji relacji międzyludzkich i ogólnospołecznych zachowań. Twórcy umiejętnie zestawiają ważne życiowe prawdy z absurdalnymi sytuacjami. Jest czas na śmiech i na refleksję. I tu jest właśnie chyba ukryta magia tego filmu…

Źródło zdjęć (KLIK!)

 

 • http://pixelkolor.pl Jola | Pixel Kolor

  Pewnie już wspominałam, że nie jestem fanką polskich filmów. Głównie tych nowych, ale tym razem jestem ciekawa tej produkcji. Czytając u Ciebie o filmie, mam wrażenie, że jest szansa na zmianę zdania. Jeżeli będę miała okazję, chętnie obejrzę ten film.

 • Michał13

  Blog ten miał być bez komentarzy… więc starałem się powstrzymać ale przy takiej obsadzie nie wytrzymałem. I dodam tu swoje trzy grosze.

  Mecwaldowski zawsze w spoko w filmach jak i w teledyskach… Jaki film? Np. „Mocna kawa nie jest wcale taka zła” a z jakiego w teledysku? Z nieoficjalnego hymnu ludzi pracujących.”MIKROMUSIC Tak mi się nie chce”

  Co do Smołowik to mam małe ale… bo faktycznie Smołowik mało mówi ale już Ania Smołowik to całkiem inna historia. Bo to „Ania z Polski” znana z piosenki Ryan Gosling… I w kabarecie też grywa i to nie byle kogo. Bo w uchu prezesa gra Agatę Dudę. Polecam odcinek „Weto i odwet” coś od 3 min

 • http://www.makehappylife.pl Make Happy Life

  Jak wesoło to chętnie obejrzę. Ostatnio mam ochotę na takie luźne komedie po całym tygodniu pracy :)

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  O, właśnie dobrej, polskiej komedii mi trzeba :)

 • maliny

  Bardzo mnie zachęciłaś do obejrzenia. Normalnie na myśl o polskich komediach dostaję mdłości, ale to chyba rzeczywiście coś innego. No i nieudaczny nauczyciel plastyki? To jakby mój męski odpowiednik.. :(

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Cieszę się, że Cię zachęciłam! Daj koniecznie znać jak obejrzysz :)