11

5 jesiennych wyciskaczy łez

Wstałam dziś rano i okazało się, że to nie jest zwykły poniedziałek tylko ten najgorszy z możliwych- mglisty, szary i ciemny. Przyroda broniła się długo i dzielnie, ale niestety i tak przegrała z nadchodzącą jesienią. I dzisiaj rano zrozumiałam to doskonale: to już czas na kocyk, herbatkę i długie maratony depresyjnych filmów. Zapraszam dziś na moje propozycje jesiennych wyciskaczy łez.

1.‘Cudowny chłopak’

Moje tegoroczne odkrycie. Piękny, wzruszający film, dzięki któremu człowiek po prostu chce być lepszy! August od narodzin cierpi na rzadką genetyczną chorobę, która zdeformowała mu twarz. Chłopiec przeszedł szereg operacji plastycznych, ale swoim wyglądem odstrasza rówieśników. Kiedy po latach nauki w domu rodzice posyłają go wreszcie do szkoły Auggie musi udowodnić, że piękno człowieka to nie sam wygląd. Płakałam jak bóbr :).

1

 2. ‘Słodki listopad’

Nelson i Sara są kompletnymi przeciwieństwami. On jest pracoholikiem, planującym pieczołowicie każdy dzień. Ona natomiast żyje chwilą, bez zobowiązań. Oboje są sobą wzajemnie zafascynowani i postanawiają zamieszkać ze sobą przez miesiąc. Nie przewidują jednak, że się w sobie zakochają, a los będzie miał dla  inne zakończenie ich historii niż można by się było spodziewać.

5

 3. ‘Wiek Adeline’

Tytułowa bohaterka to piękna Adeline Bowman. Kobieta urodzona początkiem XX wieku, ulega wypadkowi w wieku dwudziestukilku lat. Na skutek dziwnych wydarzeń staje się nieśmiertelna. By uniknąć podejrzeń prowadzi ‘koczowniczy’ tryb życia zmieniając miejsce zamieszkania co 10 lat. Wreszcie w jej samotnym życiu pojawia się miłość.

Perspektywa nieśmiertelności z jednej strony jest kusząca nieprawdaż? Tyle zwiedzić, tyle zasmakować, zobaczyć i poznać… Długie życie to synonim barwnego, obfitującego w doznania czasu. Czy aby na pewno? Adeline staje przed problemami, z którymi żaden normalny człowiek się nie borykał: umierają wszystkie najbliższe jej osoby, a w pewnym momencie nawet własna córka musi udawać jej babcię by uniknąć podejrzeń. Nieśmiertelne życie  to również nieustanna ucieczka przed organami władzy, które za wszelką cenę chcą zbadać tę niesamowitą przypadłość. To co wydaje się być największym darem okazuje się być koszmarnym przekleństwem. ‘Wiek Adeline’ to pozycja obowiązkowa! Miły, przyjemny, piękny! Do tego skłania do refleksji nad przemijaniem.

21

4. ‘Jutro będziemy szczęśliwi’

Beztroskie życie Samuela zostaje brutalnie wywrócone do góry nogi, gdy w jego życiu pojawia się mała Gloria. Mama dziewczynki Kristin zostawia w rękach zagubionego Samuela  płaczącą córkę i znika bez słowa. Mężczyzna jest zmuszony skończyć z imprezowaniem na Francuskiej Riwierze i samotnie wychować dziecko. Córka szybko zawładnie jego światem, a on sam odkryje, że opieka nad Glorią to najtrudniejsze, najważniejsze i najpiękniejsze zadanie jaki postawił przed nim los.

Kontakt pomiędzy filmową dwójką stwarza możliwości do całej masy humorystycznych akcentów i wzruszających momentów. W ‘Jutro będziemy szczęśliwi’ ich nie brakuje. Postaci wykreowane przez Glorię Colston i Omara Sy pokazują dwa mocne charaktery: dziewczynkę potrafiącą odnaleźć radość życia nawet w obliczu trudnych wyborów i mężczyznę, który z miłości jest w stanie zrobić wszystko.

42

 5. ‘Jeden dzień’

Film oczarował mnie równie mocno jak książka. Już nie raz pisałam Wam o tym filmie w moich polecajkach. Chyba każdy z nas chciałby przeżyć taką czystą i piękną miłość jak ta, która połączyła Emmę i Dextera. Ale oprócz samej historii ciekawa jest również forma jej przedstawienia. Otóż bohaterowie począwszy od 1988 spotykają się co roku tego samego dnia 15 lipca (a dla mnie ta data jest również magiczna *.*) . Zmienia się ich życie, świat i moda, ale łącząca ich relacja jest wciąż tak samo mocna.

31

Nie wiem jakie macie podejście do melodramatów. Może unikacie ich jak ognia, by nie pogorszyć jesiennej depresji, ale dla mnie to idealny sposób by przeżyć ten czas jeszcze pełniej.

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • Michał13

  Wstałem dziś rano i okazało się, że to nie jest zwykły wtorek tylko ten z lepszy jakie dano mi przeżyć w tym roku- mglisty, szary, chłodny oraz ciemny… W ostatnich tygodniach przeczytałem dużą ilość materiałów, typu jakie to filmy Smarzowskiego są „ciężkie” więc pomyślałem że trzeba to w końcu odrobić. I padło na film „Pod mocnym aniołem” iiiiii i cytując główną aktorkę Julię Kijowską „Dużo się naśmiałam na tym filmie, naprawdę. Chichrałam się jak głupia w wielu momentach…” i zgadzam się z nią w 100%.

  A teraz do rzeczy, bo wstęp nie był wcale przypadkowy. Polecam obejrzeć w tą piękną jesień, inny film z wyżej wymienioną aktorką a mianowicie „Serce, serduszko”

  https://www.youtube.com/watch?v=Mv47a4dbtQc

 • http://www.subiektywnieofotografii.pl Subiektywnie o fotografii

  „jutro będziemy szczęśliwi” – mój zdecydowany faworyt! :) Co do reszty, chętnie obejrzę :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Super, cieszę się, że Cię zachęciłam :)

 • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

  Słodki listopad to jesienny klasyk :) Tak jak przed świętami zawsze oglądam „Holiday”, tak jesienią Słodki Listopad. Ostatnio w TV trafiłam też na Wiek Adeline i w końcu udało mi się go obejrzeć. Pozostałe 3 muszę nadrobić.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Koniecznie!!!

 • http://pixelkolor.pl Jola | Pixel Kolor

  Widziałam wszystkie te filmy. Miło się je ogląda w chłodne wieczory z kubkiem czegoś ciepłego do picia i kocem na nogach. :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   A masz jeszcze jakieś inne propozycje? :)

   • http://pixelkolor.pl Jola | Pixel Kolor

    Nie mogę sobie teraz żadnego tytułu przypomnieć. Ostatnio chyba zdecydowanie za mało filmów oglądam, a za dużo pracuję. :)

    • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

     Bywa i tak :)

 • http://namyslowska3.pl Namysłowska 3

  Mój typ to zdecydowanie „Wiek Adeline”. Dobrze, że o nim napisałaś – muszę sobie ten film przypomnieć.