111

5 filmowych Mikołajów

Jutro 6 grudnia i wreszcie poczułam, że Boże Narodzenie tuż tuż. W uszach świąteczne piosenki, moje Bielsko rozbłysło milionem światełek i mimo lekkiego zamieszania w pracy powoli przygotowuję się na ten najcudowniejszy w roku czas! :* Uwielbiam!

Z okazji Mikołajek mam dla Was zestawienie 5 filmowych Mikołajów godnych uwagi. A że do tego imienia mam szczególny sentyment to zrobiłam to z największą przyjemnością.

 1. Mikołaj z ‘Miłość jest wszystkim’

To moje tegoroczne odkrycie. Nowa świąteczna polska produkcja ‘Miłość jest wszystkim’ to zgodnie ze znanym schematem plątanina kilku historii. Jednym z bohaterów jest wracający z emigracji Jan, który przez zbieg zabawnych wydarzeń zostaje Świętym Mikołajem. Jego złote myśli stają się hitem telewizyjnego show. Film nie zaskakuje niczym, ale skutecznie wprawia w świąteczny nastrój, a cyniczny Mikołaj (w tej roli Olaf Lubaszenko) jest jedną z najciekawszych postaci.

1

 1. ‘Zły Mikołaj’

Tytułowy bohater Willie T. Soke nie jest stereotypowym staruszkiem w czerwonym kubraku i z wielkim sercem. Co prawda kubrak jest, ale intencje już nie do końca. Dla niego Boże Narodzenie to coroczna szansa na popełnianie przestępstw korzystając z ogólnej przedświątecznej gorączki. Nie sposób jednak nie lubić tego gościa. Tym bardziej, że na jego drodze pojawia się chłopczyk, który pomoże odkryć prawdziwą magię Świąt.

 2

 1. Mikołaj z ‘Cud na 34. Ulicy’

Magiczny. Tyle mogę powiedzieć o tym filmie. Uśmiech sam pojawia się na twarzy. W sklepie odzieżowym, któremu grozi bankructwo pojawia się Kriss Kringle jako Święty Mikołaj. Dzięki jego pomysłom sklep podwaja swoje obroty, a wszyscy zaczynają wierzyć, że Mikołaj naprawdę istnieje.

 3

 1. Mikołaj z ‘Rudolfa Czerwononosego’

W dzieciństwie każdą Wigilię zaczynałam od seansu ‘Rudolfa Czerwononosego’. Niektóre piosenki pamiętam do dziś i jest to moja ulubiona świąteczna animacja. Mikołaj z tej bajki to oczywiście klasyczny dziadek z siwą brodą i workiem prezentów. Wyróżnia się jednak tym, że dostrzega dobre strony tam, gdzie inni widzieli tylko temat do szyderstw.

 4

 1. Mikołaj – Melchior z ‘Listów do M.’

Nie planowałam pisać o ‘Listach…’, bo polecałam Wam je już wielokrotnie. Od 2011 roku, czyli od pojawienia się na ekranach kin pierwszej części są niesłabnącym fenomenem. Mikołaj z ‘Listów do M.’ (Tomasz Karolak) jest bardzo ciekawą osobowością i swoim zachowaniem, ciętym humorem i szorstkością wnosi równowagę do słodkiej, cukierkowej produkcji.

5

To już moje wszystkie Mikołajkowe propozycje. Ale świątecznych filmów godnych uwagi mogłabym duuuuużo więcej. Pewnie większość z moich typów znacie, ja sama oglądałam je po kilka razy, ale Święta to Święta. Żądzą się swoimi prawami. Warto w ten magiczny czas obejrzeć coś (patrz powyżej) , co da poczucie bezpieczeństwa, spokoju i miłości… :)

Źródła zdjęć (KLIK!)

 • http://pixelkolor.pl Jola | Pixel Kolor

  Chociaż bajkę kojarzę, że na pewno oglądałam. :)

 • https://www.polenka.pl Magda | Polenka

  A moim ulubionym Mikołajem jest Mikołaj z „Rare Export: Opowieść wigilijna”. Czyli wcale nie taki święty jak go malują 😀

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   No proszę!!!