1

Roma

Tytuł oryginalny: Roma

Rok produkcji: 2018

Gatunek: Dramat

Ocena: 9/10

9

Nowy Rok, Nowa Ja! Odkąd pamiętam w styczniu robię całą masę postanowień, zakazów i nakazów. Będę więcej czytać, schudnę sto kilogramów i zdam wreszcie uprawnienia… Wychodzi różnie, ale wierzę, że 2019 będzie inny, niesamowity! Po co Wam to piszę? Bo jedno z postanowień dotyczy filmów: że będę oglądać i pisać tutaj tylko o świetnych filmach. Doba ma tylko 24 godziny i z szacunku dla mojego i Waszego czasu chcę świadomie wybierać tylko najbardziej wartościowe produkcje. Takie jak ‘Roma’.

4

Cleo to gosposia w jednym z meksykańskich bogatych domostw. Na co dzień sprząta, gotuje, pierze i opiekuje się gromadką dzieci. Kiedy zachodzi w nieplanowaną ciążę jej relacje z panią domu – Sofią zacieśniają się. Tym bardziej, że od kobiety odchodzi mąż.

Nie bez powodu ‘Roma’ jest najlepiej ocenionym przez krytyków filmem w 2018 roku. Wizualne arcydzieło pozbawione kolorów, ale niepozbawione głębi. Mnie ‘Roma’ urzekła prostotą, szczerością i skromnością. Akcja nie rozwija się szybko i zdaję sobie sprawę, że dla fanów strzelanek i pościgów może okazać się nudna. Jednak dla tych wszystkich, którzy cenią sobie piękno, subtelność i głębokie emocje, ‘Roma’ będzie prawdziwym dziełem sztuki.

2

Laureat Festiwalu w Wenecji, nominowany do ‘Złotych Globów’ w trzech kategoriach i mocny kandydat do Oscara dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu. Konkurent ‘Zimnej wojny’ (KLIK!), która pomimo wielu podobieństw, czarno-białego obrazu i ludzkiego dramatu osadzonego w trudnych czasach, jest opowiedziana zupełnie inaczej, bez ‘wszechbrzmiącej’ nuty intymności…

‘Roma’ to prawdziwie społeczny film, który pokazuje, z czym musieli się borykać ludzie. Mnóstwo kontrastów, empatia i wzajemny szacunek. W tle wydarzeń pierwszoplanowych można zobaczyć Meksyk z lat 70. ubiegłego wieku. Obraz kraju pogrążonego w chaosie jest też hołdem dla wydarzeń tamtych lat, które reżyser miał okazję przeżyć na własnej skórze. Alfonso Cuarón zajął się również scenariuszem, montażem, co jest całkowicie zrozumiałe w przypadku tak osobistego filmu.

3

Jak wiecie nie oglądam seriali (poza dwoma odmóżdżającymi, ale to się nie liczy). Nie jestem fanką ‘Gry o Tron’, ‘Przyjaciół’ ani nic z tych rzeczy. Wiem natomiast co to Netflix i że każdy szanujący się serialoholik ma tam wykupiony dostęp. Platforma to królestwo dobrych seriali, dlatego nie ukrywam, że zaskoczyło mnie, że tak dobry film jak ‘Roma’ powstał na zlecenie Netflixa. Do tej pory filmy traktowano tam troszkę po macoszemu, ale mam nadzieję, że sukces ‘Romy’ zmieni tę tendencję i nareszcie dobre kino trafi pod strzechy.

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • https://pixelkolor.pl Jola | Pixel Kolor

  Zaglądam i znowu poznaję coś nowego. Nie słyszałam o tym filmie, zapowiada się ciekawie.

 • https://www.slowlifestudio.pl/ Agnieszka | slowlifestudio.pl

  Słyszałam wiele dobrych opinii o tym filmie. Jest na mojej liście, zwłaszcza, że uwielbiam filmy czarno-białe. „Zimną wojnę” widziałam już dwa razy i szczerze nie mam dość.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Agnieszka

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Rozumiem zachwyt ‚Zimną wojną’! :) Uwielbiam takie filmy :)

 • https://www.polenka.pl Magda | Polenka

  Ostatnio ktoś z rodziny polecił mi ten film. Netflix mam, teraz tylko trzeba wygospodarować chwilkę, rozłożyć rzutnik i odpalić seans :)

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Świetna opcja z rzutnikiem! :) Prawie jak w kinie! :)