1

Green Book

Tytuł oryginalny: Green Book

Rok produkcji: 2018

Gatunek: Dramat, Komedia

Ocena: 9/10

9

Po ‘Koglu Moglu’ (KLIK!) miałam wrażenie, że filmowy świat spowiły ciemne, burzowe chmury. Na szczęście szybko na ekranach kin pojawił się ‘Green Book’, który rozwiał moje wątpliwości i chmury oraz sprawił, że znowu uwierzyłam w kino!

3

Ciemnoskóry doktor Donald Shirley, muzyk, wirtuoz fortepianu zatrudnia jako kierowcę Tony’ego Vellalongę pseudonim Wara. Mężczyźni wyruszają na kilkutygodniową trasę koncertową w najbardziej niebezpieczne zakątki Stanów Zjednoczonych. Mimo różnic na praktycznie każdej płaszczyźnie życia udaje im się odnaleźć wspólny język, a daleka podróż staje się początkiem niezwykłej przyjaźni.

2

4

‘Green Book’ to historia oparta o prawdziwe wydarzenia. W tle Stany Zjednoczone lat 60. ubiegłego wieku z całym swoim niepowtarzalnym klimatem i wolnością. Zestawienie postaci Tony’ego i Dona to źródło zabawnych sytuacji, inteligentnego humoru i dialogów. Uwielbiam filmy, które z taką lekkością i swobodą (a jednocześnie z szacunkiem) traktują o poważnych sprawach: przyjaźni mimo różnic, dyskryminacji rasowej i braku akceptacji.

Duet Viggo Mortensen vs. Mahershala Ali jest po prostu niesamowity. Z  jednej strony prosty, bezpośredni i nieokrzesany Tony, który instynktownie potrafi walnąć kogoś w mordę albo powiedzieć szczerze co myśli. Z drugiej – elegancki pianista Don, geniusz fortepianu, który nijak nie pasuje to otaczającego go świata. Brawa dla reżysera, który do tej pory był kojarzony jedynie z głupimi komedyjkami, a z ‘Green Book’ uczynił arcydzieło i mówię to z pełną świadomością znaczenia tego słowa.

6

Produkcja niesie ważne życiowe przesłanie, że niezależnie od narodowości i koloru skóry wszyscy potrzebujemy akceptacji, zrozumienia i przyjaźni. Ale także, że zła nie zwalcza się złem… tylko miłością. ‘Green Book’ podbudowuje, wzrusza i bawi.

Wiecie, że mogłabym o świetnych filmach pisać długo… Ale ‘Green Book’ zasługuje nie tylko na pozytywne recenzje u wielkich krytyków i skromnej KinoŚwinki. Zasługuje na to, aby obejrzał go każdy entuzjasta komediodramatów :)

Źródło zdjęć (KLIK!)

 • Michał13

  Co za miła niespodzianka, bo w końcu przeczytałem recenzję nowego filmu i o dziwo już go widziałem… No ale nie oszukujmy się… ten film powstał już pół roku temu.

  Viggo Mortensen i wszystko jasne film musi być dobry i jest! Jakieś zaskoczenie? NIE

  PS Tony Lip a nie „Warga”… był również aktorem i grał w takim filmie jak Ojciec Chrzestny

 • https://www.littledigitalfox.pl Jola

  Nie słyszałam tego tytułu. Zapowiada się całkiem ciekawie.

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Zdecydowanie!

 • http://szyciownik.pl Szyciownik Kurs Szycia Online

  Cześć
  Z kilku źródeł słyszałam, że ten film jest świetny. Kiedyś trzeba będzie zobaczyć :)
  A z innej beczki – czy planujesz też pisać o filmach nie kinowych, a np produkcjach HBO albo Netflixa?
  Pozdrawiam,
  Kasia

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Czemu nie? :)

   • http://szyciownik.pl Szyciownik Kurs Szycia Online

    Fajnie, bo do kina mam 10 kilometrów, a do Netflixa tyle co do telewizora :)
    Pozdrawiam,
    Kasia

 • https://marcelinalukaszek.pl Marcelina

  O, mam w planach wybrać się do kina na ten film! Słyszałam dużo dobrego, ale też mam czasem tak, że jak dużo ludzi mówi o jednym filmie to mnie to zniechęca (mam tak teraz z „Narodziny gwiazdy”). Jednak „Green Book” mocno mnie zainteresował. Dziękuję za tę recenzję! :)
  Pozdrawiam!

  • http://www.kinoswinka.pl/ Ania Kalemba

   Dziękuję bardzo! :) Jest też uznanie jury z Akademii Filmowej, a to chyba największa reklama :)

 • http://anne18-recenzentka.blogspot.com/ Anne18

  Chciałabym obejrzeć. Przede wszystkim dlatego żeby móc samej ocenić czy ten Oscar w kategorii Najlepszy film to taki zasłużony był. Poza tym Twoja recenzja też zachęca.

  Ps. Kiedy recenzja filmu Faworyta ?

 • http://meallyn.pl Martyna

  Świetny film, dawno po wyjściu z kina nie czułam takiego pozytywnego nastawienia :) A Viggo w tym filmie to mistrzostwo, trzymałam z całej siły kciuki za jego wygraną w tegorocznych Oscarach, ale no niestety, może uda się następnym razem