1

Przedszkolanka

Tytuł oryginalny: The Kindergarten Teacher

Rok produkcji: 2018

Gatunek: Dramat

Ocena: 7/10

7

Czasem jest tak, że zakocham się w filmie od pierwszego trailera. Tak było z ‘Przedszkolanką’. Na dźwięk cichych skrzypiec w połączeniu z urywkami filmu włos jeżył mi się na głowie… Całość niestety mocno poniżej oczekiwań, ale i tak uważam, że to bardzo dobry film.

Lisa jest nauczycielką wychowania przedszkolnego. Pewnego dnia odkrywa, że jeden z jej podopiecznych ma talent poetycki. Kobieta zrobi wszystko, żeby mały Jimmy został dostrzeżony, ale niestety oprócz niej nikt nie chce uwierzyć, że chłopiec jest geniuszem słowa.

3

O co chodzi w ‘Przedszkolance’? Czy to opowieść o psychopatce, która nie zawaha się złamać wszystkie zasady swojego zawodu byle tylko osiągnąć cel? A  może to hołd dla poezji, jako najwyższych form opisywania świata? A może dramat udręczonej kobiety, która za wszelką cenę chce się czuć ważna i potrzebna?… Film, w którym więcej jest pytań niż odpowiedzi. Czuć nutkę tajemnicy.

4

Niestety akcja nie należy do szybkich, niektóre sceny dłużą się niemiłosiernie. Myślę, że to zabieg celowy, bo w tej produkcji chodzi głównie o uczucia i emocje. Tematyka filmu jest raczej niespotykana i wnosi do kinowego repertuaru świeżość. Relacja uczeń-nauczyciel pokazana jest w sposób tak głęboki, że wprost można wyczuć emocje pomiędzy dwójką głównych bohaterów.

Kreacje stworzone prze Maggie Gyllenhaal (Lisa) i Parkera Sevak (Jimmy) uważam za bardzo udane. Dwie wyraziste role, dla obojga wielkie szanse na zaistnienie w świecie wielkiego kina. Dla młodego Parkera to debiut, a Gyllenhaal pokazuje, że cudownie odnajduje się w postaciach z kryzysem osobowości.

2

Nie bardzo potrafię to wyjaśnić, ale ‘Przedszkolanka’ jest inna niż większość filmów i to doskonały przykład, że kino może nas czymś jeszcze zaskoczyć! :)

Źródło zdjęć (KLIK!)

  • http://meallyn.pl Martyna

    Przedszkolanka jest filmem, który doskonale buduje napięcie bez ubiegania się do słabych sztuczek. Nic tak nie mrozi krew w żyłach jak przedstawiona, niepokojąca zażyłość nauczycielki i dziecka. Świetna rola Maggie, ale to chyba u Gyllenhaalów rodzinne :)

  • http://krolowa-karo.pl Królowa Karo

    W ogóle nie słyszałam o tym filmie, ale udało Ci się mnie zaintrygować.